شهروند دیجیتال
+ پاسخ به موضوع
صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 42
 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016

  بیماری های پوست و مو


  زونا ( هرپس زوستر)
  بیماری زونا یک بیماری ویروسی است و ویروس آن همان ویروس آبله مرغان است که می تواند مدتها بصورت نهفته دربدن انسان بماند وزمانی بیماری زونا راسبب شود . البته هرکسی که آبله مرغان گرفته باشد دچار بیماری زونا نمی شود اما برای ابتلا به زونا حتما" فرد باید قبلا" با ویروس آبله مرغان تماس داشته باشد که این تماس می تواند منجر به بیماری آبله مرغان شود ویا بدون علائم بالینی باشد .

  بیماری زونا معمولا" در سنین میانسالی وکهولت رخ می دهد و درکودکان شایع نیست . شروع بیماری با درد ناحیه مبتلا است . درد زونا می تواند خفیف ویا شدید باشد . هرچه سن بیمار بالاتر باشد ؛ این درد شدیدتراست ودرسنین پایینتر می تواند فقط به شکل یک سوزش و گزگز رخ دهد . این درد ازحدود 4 روز قبل از بروز ضایعات پوستی شروع می شود وبه همین علت دراین زمان احتمال اشتباه درتشخیص بیماری زیاد است و بسته به محل بروز بیماری می تواند با درد قلبی ، آپاندیسیت ، ورم کیسه صفرا، سنگ کلیه ویا درد دیسک کمر اشتباه شود . محل شایع بیماری درناحیه سینه وپشت تنه می باشد اما درنواحی صورت ، گردن، کمر ، اندام تحتانی و اندام فوقانی نیز می تواند رخ دهد . ضایعات پوستی مختص بیماری به شکل دانه های آبدار وچرکی یا خونی در زمینه پوست قرمز است که معمولا" این ضایعات به شکل گروهی در کنارهم قرار گرفته اند .
  ضایعات پوستی ودرد بیماری در یک سمت بدن رخ می دهد وضایعات ازخط وسط بدن عبور نمی کند . درحقیقت توزیع ضایعات به شکل درماتومال است یعنی درمحل عصب دهی یک یا دوعصب مجاورهم رخ می دهد . گاهی ضایعات خیلی وسیع وگاهی خیلی محدود است ولی کلا" هرچه سن بیمار بالاتر باشد شدت بیماری ووسعت آن بیشتر است . واگیری ضایعات ازطریق راه تنفسی است وفرد درتماس اگرقبلا" با ویروس آبله مرغان درتماس نبوده ؛ دچار آبله مرغان می شود پس لازم است فرد مبتلا با کودکانی که آبله مرغان نگرفته اند کمترتماس داشته باشد . مدت وجود بیماری معمولا" حدود 4-3 هفته است که درصورت وجود درد شدید تحمل این مدت بسیار دشواراست .

  گاهی حتی این درد پس از بهبودی ضایعات پوستی به مدت شش ماه تا یکسال با شدت وضعف متفاوت ادامه می یابد . این درد می تواند به شکل سوزشی باشد ویا گاه حالت خنجری دارد یعنی مانند آن است که خنجری درآن قسمت فروکرده اند . ح
  تی گاه تماس لباس فرد باپوست او باعث ایجاد حالت ناخوشایندی می شود که همه اینها بعلت التهاب عصب ناحیه مبتلا می باشد . چون دربیماری زونا درگیری پوست وعصب همراه هم وجود دارد وبه همین علت در درمان این بیماران از مشاوره با متخصصین محترم نورولوژی سود می بریم .

  درمان داروئی زونا به دوشکل موضعی و خوراکی می باشد . در درمانهای موضعی از داروهای خشک کننده مثل ائوزین ، ویوله دوژانسین ، محلولهای حاوی سولفات روی و.... جهت خشک کردن ضایعات آبداروتاولی استفاده می شود . درصورت وجود خارش می توان از داروهای ضد خارش موضعی مانند کالامین استفاده کرد . شستشوی ضایعات با آب و صابون بدون کندن آنها ایرادی ندارد .
  داروهای خوراکی ضد ویروسی مثل آسیکلوویر بعلت شدت بیشتر بیماری زونا نسبت به آبله مرغان دراینجا بیشتر کاربرد دارد ودرصورتی که شروع استفاده از این داروها در 48 ساعت اول بیماری باشد ؛ می توان تا حدی از شدت بیماری کاست .
  درد زونا را می توان با مسکنها تا حدی کنترل نمود اما درصورت ادامه درد به پس از بهبودی ضایعات پوستی می توان از داروهایی چون داروهای ضد افسردگی وداروهای دیگری که دربیماریهای اعصاب کاربرد دارند استفاده نمود . در صورت مزمن شدن درد پس از زونا ، آرامش بیمار و کاهش اضطراب اومی تواند در درمان بهتر نقش بسزائی بازی کند .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 2. سپاس 86101003519, 41195826911, 41195831713, 41195814379, 51195401689, 64295906238 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 3. Top | #21

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  کهیر

  کهیر برجستگی شدیداً خارش دارپوست می باشد که ممکن است قسمت کوچکی ازپوست بدن ویا تمام بدن را فراگیرد . این برجستگی پوست به رنگ قرمزویا صورتی می باشد . گاهی چندین قسمت کوچک کهیربه هم متصل شده وقسمتهای بزرگی را ایجاد می کنند .ضایعات کهیرمعمولاً چند دقیقه تا چند ساعت بیشتردوام ندارد . اگربیماری کهیرکمتراز2 ماه طول کشیده باشد آن را کهیرحاد واگربیش ازآن طول بکشد آن را کهیرمزمن می نامیم .
  گاهی کهیرهمراه با ورم زیرپوست یا آنژیوادم رخ می دهد که این حالت بیشتر درلبها وپلکها می تواند رخ دهد . کهیرمی تواند براثریک واکنش آلرژیک به برخی غذاها یا داروها یا گرده گیاهان ویا نیش حشرات رخ دهد .
  درکهیرحاد پیدا کردن علت معمولاً مشکل بوده ونیازی به آزمایشات پیچیده جهت این کارنیست . اما درکهیرمزمن می توان اقدام به بررسی آزمایشگاهی نمود تا علت پیدا شود که در90 درصد موارد نیزعلتی پیدا نمی شود زیرا کهیرمزمن اکثراً ازنوع ایدیوپاتیک ویا بدون علت واضح است . گاهی علت کهیرفیزیکی می باشد مثلاً گرما ، سرما ،آفتاب، فشاربرروی پوست،تماس با آب، ارتعاش پوست،ورزش وتعریق همه وهمه می توانند دربرخی افراد مستعد ایجاد ضایعات کهیری نمایند که درصورت تشخیص علت می توان با پرهیز ازشرایط ایجاد کهیر، بروز آن را تا حدی کنترل نمود .
  بیماری کهیردرهرسنی می تواند رخ دهد وگاه سالها طول می کشد تا بطورکامل بهبود یابد اما اکثراً درعرض 2سال برطرف می شود که البته احتمال عود بیماری نیزوجود دارد . خارش بیماری کهیرمی تواند بسیارشدیدبوده وباعث گردد که فرد ازفعالیتهای روزمره خودبازبماند . گاه کهیرعلامتی ازحالت آنافیلاکسی یا حساسیت حادوشدید می باشد که نیازبه درمان اورژانسی دارد .
  دربین بیماریهایی که می توانند باعث کهیرمزمن شوند می توان به عفونتهای مختلف ، بیماریهای تیرویید ، بیماریهای کلاژن واسکولاروبدخیمی ها اشاره نمود . دربین عفونتها می توان از هپاتیت ، منونوکلئوزعفونی، عفونتهای باکتریال سینوسها ، دندانها، کیسه صفرا و دستگاه ادراری نام برد .ازبین داروهای موثردرایجاد کهیرمی توان به آسپیرین وداروهای دیگرضد التهاب غیراستروییدی و انواع آنتی بیوتیکها ازجمله پنی سیلین ها اشاره نمود.
  البته داروها به دوروش می توانند باعث کهیر شوند یکی از راه ایجاد واکنش آلرژیک مانند آلرژی به پنی سیلین ودیگری ازطریق آزاد سازی مستقیم هیستامین که مدیاتوراصلی کهیر می باشد وآزادسازی این ماده ازسلولها باعث ایجاد علائم کهیرمی گردد. ازجمله داروهایی که با این روش ایجاد کهیرمی کنند می توان به کورار، پلی میکسین و مخدرها اشاره نمود .


  درمان


  تنها راه قطعی دردرمان کهیر، تشخیص وپیشگیری ازتماس با علت محرکه ایجاد آن می باشد . ازتماس با عوامل باعث شدت بیماری نیزباید پرهیزنمود . ازجمله این عوامل می توان به داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی، غذاهای آماده ، افزودنیهای خوراکی ، گوجه فرنگی ، توت فرنگی، آجیلها وشکلات اشاره نمود . ازلوسیونهای ضدخارش مانند کالامین یا داروهای حاوی منتول یا فنول جهت کاهش خارش می توان استفاده نمود .
  داروهای آنتی هیستامین خوراکی مانند هیدروکسی زین ، ستیریزین ، لوراتادین ، سیپروهپتادین ، داکسپین، سایمتیدین ، رانیتیدین وداروهای مانع آزادسازی هیستامین مانند کتوتیفن ازجمله داروهای خوراکی هستند که دردرمان کهیراستفاده می شوند وبا کنترل وضعیت بیمارمی توان به مقدارمناسب داروبرای هربیمارپی برد . درموارد خیلی شدید وحاد می توان ازداروهای استروییدی تزریقی نیزاستفاده نمود که هیدروکورتیزون کم عارضه ترین این نوع داروها می باشد . درمورد آنافیلاکسی یا شوک آلرژیک درمان باید درمراکزاوزژانس انجام گیرد که دراین مواقع بهترین دارو اپی نفرین می باشد که دراین مراکزجهت درمان شوک استفاده می شود .
  درمان کهیرمزمن نیاز به صبروحوصله زیادی ازطرف پزشک وبیماردارد تا بتوان دریک تعامل مثبت وسازنده به بهترین درمان دست یافت وبا توجه به اینکه بیماری کهیردرنهایت خودبخودبهبود یابنده می باشد لذا لازم است درصورتی که پس ازبررسیهای آزمایشگاهی علتی برای کهیرپیدا نشد به بیماراطمینان داد که می توان با داروهای مختلف بیماری را تحت کنترل درآوزد تا درآینده خودبخود بهبود یابد ؛وبا آنکه داروهای مصرفی درمان قطعی بیماری نمی باشند اما قادرند زندگی بدون کهیررا برای بیمار فراهم نمایند .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 4. سپاس 86101003519 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 5. Top | #22

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  ویتیلیگو(برص یا پیسی)
  بیماری ویتیلیگوبه احتمال زیاد یک بیماری خود ایمنی است که درآن سیستم ایمنی بدن دربرابر سلولهای رنگدانه ای پوست واکنش نشان داده وآنها را تخریب می کند . حدود یک درصد مردم دچار این بیماری هستند واین بیماری درهرسنی می تواند بروز کند اما نیمی ازموارد بیماری درزیرسن 20سال بروزمی کند .
  در30-20% موارد سابقه خانوادگی این بیماری درفرد مبتلا وجود دارد .ضایعات پوستی به شکل لکه های بیرنگ وسفید پوستی است که این لکه ها می تواند بزرگ ویا کوچک باشد . این لکه ها را می توان با استفاده ازوسیله ای بنام لامپ وود مشاهده کرد که درزیرنوراین لامپ به وضوح حالت مرمری وسفید لکه ها مشخص می شود .
  محل بروزاین بیماری درهرنقطه ای از بدن می تواند باشد . اما پشت دستها ، زانوها ، آرنجها ، کناره لبها، ناحیه تناسلی وصورت ازنقاط نسبتاً شایعتر بروز این بیماری می باشد . ازلحاظ انتشار بیماری ویتیلیگو می تواند لوکالیزه یا سگمنتال باشد یعنی فقط منطقه خاصی از پوست را درگیر کند ویا اینکه یونیورسال باشد یعنی تمام یا تقریباً تمام بدن را درگیرسازد . گاهی نیز این بیماری حالت درماتومال به خود می گیرد یعنی قسمتی از پوست را که توسط عصب خاصی عصب دهی می شود درگیر می کند.
  سیربیماری خیلی قابل پیش بینی نیست اما درمواردی که سالها بیماری درمحل ثابتی باقی مانده است وپیشرفت زیادی نداشته معمولاً بعید است که به ناگهان پیشرفت زیادی داشته وتمام بدن را فرا گیرد . مواردی که از ابتدا پیشرونده هستند می توانند تمام بدن را گرفتارکند .
  دربیماران ویتیلیگویی احتمال بروزبیماریهای دیگرخودایمنی مانند آنمی پرنیسیوز، آلوپسی آره اتا، تیروییدیت اتوایمیون و... بیشترازافراد عادی است . لکه های سفید پوستی می تواند همراه با ایجاد سفیدی درموهای همان منطقه باشد که احتمال درمان پذیربودن بیماری دراین حالت کمتر می شود .
  لکه های سفید پوستی اکثراً بصورت متقارن دربدن بروز می کند . این بیماری گاهی می تواند با برخی بیماریهای دیگرپوستی اشتباه شود که ازجمله این بیماریها می توان به پیتریازیس آلبا ، پیتریازیس ورسیکالر، خالهای بیرنگ مادرزادی وبیرنگیهای پوستی همراه با برخی ازسندرمها اشاره نمود .  بیماری ویتیلیگودرمان قطعی نداشته اما 30% موارد این بیماری خودبخود می تواند بهبود یابد . ازجمله درمانهای رایج برای این بیماری می توان به ترکیبات استروییدی موضعی ، پیمکرولیموس موضعی ، استفاده ازفتوتراپی همراه با داروی پسورالن و استفاده ازلیزر اگزایمر اشاره نمود . گاهی نیز ازچند روش درمانی همزمان می توان بهره برد مثلاً استفاده از پیمکرولیموس موضعی ولیزراگزایمر دریک زمان که می تواند درمواردی باعث بهبودی نسبی ضایعات گردد .
  البته درمواردی نیز می توان تنها ازروش پوشاندن ضایعات با کرمهای رنگی مخصوص استفاده کرد که بدون آنکه اثردرمانی خاصی داشته باشد می تواند بیمار ویتیلیگویی را ازعذاب دیده شدن ضایعات پوست خود توسط دیگران نجات دهد . گاهی بیماران بطورشدیدی دچار ویتیلیگومی شوند وتقریباً تمام پوستشان بیرنگ می گردد.
  دراین موارد می توان قسمتهایی که بیرنگ نشده اند را با کرمهای بیرنگ کننده قوی سفید نمود تا تمام پوست بدن بطوریکنواخت بیرنگ باشد . روشهای درمانی پیچیده تری نیز دراین بیماری استفاده شده که بیشترشامل کشت سلولهای ملانوسیت ( سازنده رنگدانه پوست ) واستفاده ازآنها درپوست مبتلا می باشد . اما با این روشها نیزبیماری ویتیلیگو بطورکامل درمان نشده است وهنوزهم این بیماری دارای درمان قطعی نمی باشد .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 6. سپاس 86101003519 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 7. Top | #23

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  خال ها

  خال ها براثرافزایش بی ازحد سلولهای پوستی دارای رنگدانه که به آنها اصطلاحاً ملانوسیت گفته می شود ایجادمی گردد. سلولهای خال با ملانوسیتها متفاوت بوده وبه آنها سلول خال یا نووس سل می گویند . خالها چندین نوع بوده و می توانند درهرجایی ازپوست بدن تشکیل شوند . خالها ممکن است بعد از تولد درنوزاد ایجاد شوند ویا اینکه دردوران کودکی یا اوایل نوجوانی بوجود آیند که درمورد اول آنها رامادرزادی می گوییم ودرمورد دوم آنها را اکتسابی می نامیم .
  تقریباً هرفرد بزرگسالی تا سن 30سالگی حدود 20تا30 خال خواهد داشت . اکثرخالها غیرسرطانی هستند اما درموارد نادری ممکن است یک خال دچار تغییراتی شود که آن را سرطانی می کند . تغییراتی که درشکل ، رنگ ، واندازه خالها ایجاد می شوند همیشه علامت سرطان نمی باشد ومی تواند این تغییرات درهنگام بلوغ یا دردوران حاملگی بطورطبیعی ایجاد شود . اما با اینحال این تغییرات باید همیشه توسط یک پزشک متخصص پوست بررسی وارزیابی گردد .
  معمولاً خالها صاف یا برجسته هستند ورنگ آنها ازقهوه ای روشن تا قهوه ای تیره وسیاه متفاوت می باشد . اندازه آنها نیزکمترازیک سانتیمتر است . خالها ممکن است صاف یا زبر، موداریا بدون مو باشند .
  خالهای دوران نوجوانی معمولاً ازنوع جانکشنال هستند که این نوع خالها با زنگ قهوه ای روشن وبه تعداد زیاد واندازه کوچک دردست وصورت ایجاد می شوند. خالهای کامپاند معمولاً بزرگتروتیره تروگاهی مودارهستند . خالهای اینترادرمال نیزبزرگ وبارنگدانه کم می باشند ودرسنین بالاتروجود دارند .
  خالهای مادرزادی به دونوع تقسیم می شوند خالهای با قطر کمتر از 3 سانتیمتر و خالهای بزرگتر ازآن . که درمورد خالهای کوچک می توان پس ازبلوغ به برداشتن آنها اقدام نمود اما درموارد بزرگترتوصیه می شود دردوران کودکی اقدام به برداشتن آنها نمود. یک نوع خال بنام خال دیس پلاستیک وجود دارد که اینها بزرگتر ازمعمول بوده ورنگ آنها نیزغیریکنواخت است . این نوع خال ممکن است دردوران کودکی ویا بزرگسالی ظاهرشود وممکن است ازیک خال کوچکترایجاد شود.
  این خالها گاهی اوقات دربرخی خانواده ها بصورت ارثی ایجاد می شود . هرنوع خالی ممکن است سرطانی شود اما این نوع خال بیشترازبقیه خالها احتمال سرطانی شدن دارد . خطرسرطانی شدن این خالها درافرادی که دارای سابقه فامیلی ملانوم بدخیم هستند ویا به میزان زیادی درمعرض نورخورشید هستند؛ بیشتراست .
  یک نوع خال هم بنام خال آبی وجوددارد که می تواند ازعمق زیادی برخورداربوده ودرصورت نیازبه درمان باید بطورکامل وعمقی برداشته شود . درصورتی که خال بیش ازحدمعمول بزرگ باشد ویا رشد سریع داشته باشد ویا رنگ آن تغییرکرده باشد ویا خارش والتهاب درآن ایجادشده باشدویا دچارخونریزی شود باید توسط متخصص پوست بررسی گردد ودرصورت نیازاقدام به جراحی وبررسی آسیب شناسی نمونه کرد .
  خال غیرمشکوک به سرطان رانیز می توان به دلیل زیبایی برداشت اما همیشه احتمال عود خال وبرجای گذاشتن اسکاررا باید درنظرداشت ودرصورتی که پزشک صلاح دانست می توان به برداشتن خال با روش جراحی اقدام نمود ویا ازروشهای لیزردرمانی خال استفاده کرد .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 8. Top | #24

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  لیکن پلان

  بیماری لیکن پلان یکی ازبیماریهای شایع پوست است که درآن ضایعات التهابی ، خارش داردرپوست رخ داده ومی تواند مخاط وفولیکول مووناخن را نیز گاهی درگیرسازد .
  علت این بیماری به درستی شناخته نشده است. اما احتمال آن وجود دارد که این بیماری نیزیک بیماری با واسطه فعالیت سیستم ایمنی باشد . این بیماری درتمام جهان ودرهمه نژادها رخ می دهد .
  درحدود 1تا2% مواقع این بیماری می تواند به شکل فامیلی نیز بروز کند . بیماری لیکن پلان درسنین میانسالی شایعتر بوده اما حتی کودکان را نیز می تواند درگیرسازد(4% موارد) .
  ضایعات اولیه بیماری به شکل برجستگیهای پوستی به رنگ بنفش با سطح صاف می باشد که معمولاً اندازه آنها نیزکوچک است . رنگ ضایعات ابتدا قرمز بوده اما ضایعات پیشرفته تربنفش هستند.
  ضایعات طول کشیده تروضایعات درحال بهبودی اغلب قهوه ای پررنگ نیزمی توانند باشند . سطح ضایعات براق ، خشک همراه پوسته های چسبیده به ضایعه است . همنیطور ممکن است درسطح ضایعات خطوطی سفید یا خاکستری دیده شود که این خطوط را ویکهام استریا می نامند . اندازه ضایعات لیکن پلان معمولاً حدود نیم تا یک سانتیمتر است .
  محل این ضایعات بیشتردرساعد ، ساق پا ، پشت دستها وناحیه تناسلی آقایان می تواند باشد . خارش دربیماری لیکن پلان معمولاً شدید است وبیشتربیماران جهت خاراندن ضایعات این بیماری آنها را می مالند وکمترممکن است که ضایعات را زخمی کنند وبنابراین ضایعات لیکن پلان معمولاً سالم می مانند واین ازلحاظ تشخیصی می تواند به پزشک کمک نماید که بهترآنها را تشخیص دهد . سیراین بیماری خیلی می تواند متفاوت باشد .
  واین تفاوت بیشتربه محل درگیری بیماری وهمینطورنوع کلینیکی آن بستگی دارد . دوسوم بیماران دچارضایعات پوستی کمترازیکسال دچاربیماری هستند واکثربیماران درسال دوم ابتلا به بیماری خودبخود بهبود می یابند . ضایعات مخاطی بیماری مزمن تربوده ودربیماران بهبود یافته نیز احتمال عود بیماری وجود دارد .
  ضایعات مخاطی بیماری به اشکال مختلف می تواند بروز کند ولی اشکال شایع آن بصورت خطوط سفید شبکه ای درمخاط طرفی دهان وهمینطورزخمهای دهانی می باشد . ضایعات شبکه ای هیچگونه ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند اما کشف آنها درمعاینه می تواند به تشخیص بیماری کمک کند .
  ضایعات دهانی زخمی شونده می تواند بسیار طول کشنده ومزمن بوده وبا ناراحتی بسیاری برای بیمار همراه باشد . گاهی ضایعات دهانی بدون ضایعات پوستی نیز رخ می دهد . 75% بیماران دچارلیکن پلان دهانی زن هستند . تغییرات ناخنی درحدود 10% موارد لیکن پلان رخ می دهد واین تغییرات درکودکان شایعتراست .
  شایعترین تغییرات ناخنی بیماری افزایش خطوط ناخنی وشکاف برداشتن صفحه ناخنی می باشد . گرفتاری موها دربیماری لیکن پلان بیشتربصورت ریزش موی همراه با ایجاد پوست نازک شده می باشد که به این نوع ریزش مو، بدون درنظرگرفتن علت آن ، ریزش موی سیکاتریسیل می گویند .
  این نوع ریزش مو معمولاً برگشت پذیرنیست وباید درصورت وجود ضایعات پوستی همراه با ریزش مو درسراقدام به درمان های قویتری نمود تا ازصدمه به موها جلوگیری شود . لیکن پلانوپیلاریس نامی است که به بیماری لیکن پلانی داده شده که باعث گرفتاری موها می شود . این حالت بیشتردرخانمها دیده شده که حدود 20% آنها دارای ضایعات شبکه ای دردهان بوده وحدود 30% آنها دارای ضایعات پوستی لیکن پلان هستند.

  درمان : ضایعات محدود وبا تعداد کم را می توان با استروییدهای موضعی وتزریقی داخل ضایعه درمان نمود . دربیمارانی که ضایعات گسترده تر دارند می توان ازاسترویید های خوراکی نیزاستفاده کرد. وبهتراست این دارو با دوز کاهش یابنده تجویزشود تا باعث عوارضی نگردد .
  می توان هفته اول 60 میلیگرم درروز، هفته دوم 40 میلیگرم درروز وهفته سوم نیز20 میلیگرم درروزازاین دارو استفاده نمود وازاین زمان هرهفته 5/2 میلیگرم ازدارو کم نمود تا بیماری دچارعود نشده وعوارض دارویی باعث ناراحتی بیمارنگردد . فتوتراپی نیزدربیماری لیکن پلان می تواند مفید باشد .
  ازداروهای دیگری که دردرمان بیماری لیکن پلان می توان بکاربرد می توان به تاکرولیموس موضعی، رتینوییدهای خوراکی ، سیکلوسپورین ، هیدروکسی کلروکین و تالیدوماید اشاره نمود که باید مطمئناً تحت نظرمتخصص پوست مصرف شوند .
  ویرایش توسط 26100601534 : 12-04-24 در ساعت 10:46
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 9. Top | #25

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  هیرسوتیسم(پرمویی)
  تعریف : افزایش بیش ازحد موهای خانمها را هیرسوتیسم می نامند . این افزایش مو به ویژه درصورت باعث مشکلات زیبایی زیادی برای خانمها می شود . البته مقدار موهایی که به هیرسوتیسم تعبیر می شود بیشتردرمقایسه فرد با افراد هم نژاد خود مشخص می گردد.

  مقدمه: موها ازفولیکول یا پیاز مو که درپوست قرار دارد رشد می کنند . این فولیکولها به تعداد حدود 50 میلیون درسرتاسربدن وجود دارند که حدود 10 میلیون آنها درسرقراردارد وتنها درکف دست وپا فولیکول مویی وجود ندارد . تا زمانی که فولیکول مو وجود دارد موها به رشد خود ادامه می دهند .

  انواع موها : 1- موی ولوس : موهای کرکی ونازک وکوتاه ونرم که اکثراً کمرنگ هستند. مانند موی ناحیه صورت وپشت وسینه خانمها
  2- موی ترمینال : موهای بلند، زبروضخیم درسروزیربغل وناحیه عانه( هم درآقایان وهم درخانمها)

  مراحل رشدمو: 1- آناژن : این مرحله رابه مرحله رشد فعال هم تعبیرمی کنند که چندین سال طول می کشد وحدود 85% موهای بدن دراین مرحله قرار دارند. 2- کاتاژن یا مرحله برگشت که چند هفته طول می کشد ودرآن رشد موها متوقف می شود اما ریزش نمی کنند . حدود 4-3% موهای بدن دراین مرحله قراردارند . 3- تلوژن یا مرحله استراحت که حدود چند ماه طول کشیده ودرانتهای این مدت موها ریخته شده وموهای جدیدی شروع به تشکیل می کنند . همیشه حدود 10 تا 13 % از موهای کل بدن دراین مرحله قرار دارند.


  اثرهورمونها بررشد موها :

  هورمونهای مختلفی می توانند بررشد موها اثرداشته باشند . مهمترین هورمونهایی که درکنترل رشد موها دخالت می کنند هورمونهای مردانه (آندروژنها) هستند ومهمترین هورمون مردانه هم هورمون تستوسترون می باشد . آندروژنها باعث می گردند که موهای ولوس به موهای ترمینال تبدیل شوند . (البته به غیرازناحیه سر) درزمان بلوغ آندروژنها که هم درپسرها وهم دردخترها (به مقدارکمتر) وجود دارند باعث بوجود آمدن موهایی درزیربغل ودر ناحیه عانه می شوند . هورمونهای زنانه (مانند استروژن) دارای اثراتی مخالف هورمونهای مردانه می باشند . وقتی که یک موی ولوس به یک موی ترمینال تبدیل می شود ؛ حتی اگرآندروژنها نیز دیگر وجود نداشته باشند ، آنها دوباره به موی ولوس تغییرنخواهند کرد . بنابراین هیرسوتیسم را باید با کم کردن تعداد موهای ترمینالی که براثرآندروژنها ایجاد شده اند درمان نمود .


  علل ایجاد پرمویی درخانمها

  تمام خانمها دارای موهای ترمینال دربعضی از قسمتهای بدن مثل سر، زیربغل وناحیه عانه می باشند . وجود چند موی ترمینال دراطراف نوک پستانها ویا بالای رانها ممکن است طبیعی باشد . هیرسوتیسم یا افزایش موی خانمها هنگامی ایجاد می شود که موهایی ضخیم ( معمولاً با رنگ تیره ) برروی صورت ، سینه ، شکم ، بالای رانها ودرقسمت بالای بازوها دیده شوند . اگرفقط برروی ساعد ویا ساق پاها مو وجود داشته باشد به آن هیرسوتیسم یا پرمویی گفته نمی شود .

  هیرسوتیسم را باید ازهیپرتریکوزیس جدا نمود . هیپرتریکوزیس با افزایش موهای ولوس که می توانند نسبت به حالت طبیعی تیره تر باشند مشخص می شود .این وضعیت درمنطقه مدیترانه ای شایعتربوده و می تواند بطورارثی درخانواده ها وجود داشته باشد . هیرسوتیسم تقریباً همیشه بعلت افزایش اثرهورمونهای آندروژن برروی فولیکولهای مو ایجاد می شود . این افزایش اثر می تواند به علل زیرباشد : 1- مصرف دارویی 2- مشکلات تخمدانی 3- مشکلات غدد فوق کلی 4- هیرسوتیسم فامیلی

  1- مصرف دارویی : استفاده از هورمونهای مردانه وداروهای با اثرآندروژنی ماننداستروییدهای آنابولیک که دربعضی از افراد مشغول به ورزش بدنسازی مصرف می گردند واستفاده ازداروی دانازول که دربیماری آندومتریوز بکار می رود مثالهایی ازمصرف دارویی َآندروژنها میباشد .

  2- مشکلات تخمدانی: تومورهای تخمدانی تولید کننده آندروژن می تواند باعث پرمویی خانمها گردد که سریع ایجاد می شود ومی تواند همراه نشانه های دیگرمردانه مانند ریزش موهای سر وکلفتی صدا باشد . بیماری تخمدان پلی کیستیک نیزهمراه با عدم تخمک گذاری مزمن ، چاقی وهیرسوتیسم می باشد . دراین بیماری افزایش هورمون هیپوفیزی LH وکاهش FSH باعث عدم تخمک گذاری شده وافزایش استروژنها وآندروژنها راسبب می شود .

  3- مشکلات غدد فوق کلیوی : بیماریهای نظیر کوشینگ وهیپرپلازی غدد فوق کلیوی ( به علت نقائص آنزیمی ) می تواند موجب هیرسوتیسم گردد .

  4- هیرسوتیسم فامیلی : بعضی ازبیماران دچارهیرسوتیسم هیچ مشکلی درتخمک گذاری وقاعدگی خود نداشته ، میزان هورمونهای آنها طبیعی بوده وعلتی برای هیرسوتیسم آنها پیدا نمی شود . این حالت درخانمهای منطقه خاورمیانه واطراف مدیترانه بیشتردیده می شود وبنظرمی رسد درنژادهای خاصی شایعترباشد. این نوع هیرسوتیسم را فامیلی ویا ایدیوپاتیک می نامیم . به نظرمی رسد دراین افراد حساسیت بیش ازحد فولیکولهای مو به مقادیرطبیعی آندروژنها باعث پرمویی می گردد . البته حتی این نوع هیرسوتیسم نیزبه کاهش آندروژنها توسط داروها پاسخ می دهند . این افراد کاملاً سالم بوده وتنها به علل زیبایی تحت درمان قرار می گیرند .

  اقدامات پاراکلینیکی

  اندازه گیری هورمونهای مختلفی چون تستوسترون ، 17هیدروکسی پروژسترون ، آندروستن دیون ، پرولاکتین وFSHوLH و استفاده ازسونوگرافی تخمدانها جزء اقدامات پاراکلینیکی لازمی است که درمورد بیماران مبتلا به هیرسوتیسم باید انجام گیرد تا به تشخیص علت بیماری کمک نماید و قطعاً تشخیص علت بیماری به انتخاب روش درمانی مناسب منجرخواهد شد .

  درمان

  برای درمان هیرسوتیسم درخانمها باید علت آن شناسایی شده ودرصورت امکان برطرف گردد . درمان به دوصورت دارویی وغیردارویی انجام می شود . درمان دارویی شامل استفاده ازقرصهای ضد بارداری ، اسپیرونولاکتون ، کورتیکواستروییدها ، سیپروترون کامپاند ، سیپروترون استات ، فیناستراید ، فلوتامید ، کتوکونازول ، آنالوگهای GnRH وسایرداروها می باشد . درمان غیردارویی شامل استفاده ازلیزر، الکترولیز، موم ، بندانداختن وغیره می باشد .

  درمورد درمانهای خوراکی باید توجه داشت که معمولاً استفاده ازداروها باید به مدت طولانی انجام شود تا تأثیرخود را بگذارد وبا توجه به عوارض این داروها حتماً باید تحت نظرمتخصص پوست ویا متخصص غدد داخلی مصرف شوند .

  درمورد درمانهای غیردارویی باید توجه داشت که درمان مناسب درمانی است که هزینه آن برای فرد مناسب باشد ؛ درد کمتری ایجاد کند ، به پوست آسیبی نرساند ؛ استفاده از آن راحت باشد واثرآن مدت زیادی بماند . بطورکلی این روشها را می توان به دودسته موقتی ودائمی تقسیم نمود . روشهای موقتی شامل دپیلاسیون ( ازبین بردن قسمتی ازموکه دربالای پوست قراردارد) و اپیلاسیون ( ازریشه درآوردن مو) می باشد . دپیلاسیون شامل تراشیدن موها با تیغ ویا ریش تراش برقی واستفاده ازدپیلاتورهای به شکل کرم ویا مخلول می باشد . معمولاً موها حدوداً چند روز پس از دپیلاسیون دوباره ظاهر می شوند اما پس ازاپیلاسیون معمولاً چند هفته طول می کشد تا موها دوباره پدیدارشوند . اپیلاسیون شامل کندن موها با موچین ، استفاده ازموم ، شوگرینگ (استفاده ازموادچسبناک) وبند انداختن می باشد . روشهای دائمی شامل الکترولیز، لیزروفلش لامپ می باشد . درمورد مزایای لیزرنسبت به روش الکترولیز می توان به مواردی چون راحتی وسرعت استفاده ، درد ناچیز، عدم آسیب رسانی به ساختمانهای پوست وعدم ایجاد اسکاراشاره نمود . دربین روشهای دائمی ازبین بردن موها لیزربا توجه به ایمنی آن بهترین روش محسوب می شود . ازمعایب روش الکترولیزآن است که وقت زیادی برای انجام آن لازم است وفقط برای قسمتهای کوچکی ازپوست می توان آن را بکاربرد زیرا دراین روش موها راباید یکی یکی از بین برد. ازمعایب دیگراین روش می توان به درد درهنگام انجام واحتمال آسیب رساندن به پوست وایجاد اسکار اشاره نمود .

  دستگاه لیزربا فرستادن یک دسته اشعه نورانی ازطریق پوست به پیازمو (فولیکول) عمل خود را انجام می دهد . این اشعه نورانی توسط موجذب شده وبه حرارت تبدیل می شود واین حرارت باعث نابودی فولیکول می گردد .لیزر درافراد با پوست روشن وموی تیره بسیارموثرتر است .هرچه موضخیمتروتیره ترباشد اثرلیزربهتر می باشد زیرا این موها ملانین یاهمان رنگدانه اصلی پوست ومورا بفراوانی دارند وجذب لیزرنیزتوسط ملانین می باشد . تعداد جلسات لیزرمعمولاً 5تا 8 جلسه بوده ومدت زمان انجام آن درهرجلسه بسته به وسعت محل انجام آن متفاوت است برای مثال انجام لیزرموهای چانه تنها 2تا3 دقیقه طول می کشد ولیزرپشت تنه یکساعت ونیم تا سه ساعت به طول می انجامد . علت آنکه لیزردرمانی موهای زائد به تعداد جلسات زیادی نیاز دارد آن است که بیشترین اثرلیزر برموها درمرحله آناژن می باشد وبا توجه به اینکه همه موها درفاز آناژن نیستند لذا لازم است تا لیزردرمانی درچندین جلسه با فاصله زمانی حدود یک تا دوماه انجام گیرد . فلش لامپها و IPL نیز دردرمان موهای زائد استفاده می شوند که دراین دستگاهها ازتکنولوژی لیزراستفاده نشده وهنوزدرمورد اثربخشی آنها درحد لیزرها بحث زیادی وجود دارد ونیازبه زمان بیشتری است تا بتوان درمورد آنها قضاوت صحیح نمود اما می توان گفت که این دستگاهها دربهترین شرایط می توانند درحد لیزرها اقدام به ازبین بردن موهای زائد نمایند .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 10. سپاس 64266000196 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 11. Top | #26

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  مولوسکوم کنتاژیوزوم

  بیماری مولوسکوم یک بیماری ویروسی است که بصورت ضایعات برجسته کوچک ویا بزرگ درروی پوست بروز می کند . این ضایعات به رنگ پوست ویا سفید مرواریدی هستند .
  برروی نوک ضایعات نقطه ای فرورفته و ناف مانند وجود دارد که از مشخصات ضایعات مولوسکوم است . ضایعات مولوسکوم گنبدی وگرد بوده ودرداخل آنها ماده ای ژله مانند وسفید وجود دارد که تماس این ماده با نقاط دیگر پوست باعث سرایت بیماری به دیگر نقاط بدن است . اندازه ضایعات ازنوک سوزن تا به اندازه یک نخود می تواند متفاوت باشد .
  گاهی این ضایعات قرمز وملتهب ودارای ظاهری چرکی می شوند که این حالت نشانه روبه بهبودی رفتن بیماری بوده ونشانه عفونت نیست . درحقیقت دراین حالت سیستم ایمنی بدن درحال ازبین بردن ضایعات می باشد که این موجب التهاب ضایعات مولوسکوم است .معمولا" این بیماری باعث خارش وناراحتی برای بیمار نمی شود .
  سن شیوع بیماری در کودکی است اما در بزرگسالان نیز می تواند اکثرا" درمناطق تحتانی شکم ورانها ومناطق تناسلی بروز کند واز طریق تماس جنسی نیز منتقل شود . درکودکان ضایعات به تعداد کم یا زیاد بیشتر در تنه واندامها می تواند رخ دهد . بخصوص درکودکان دچار اگزمای آتوپیک ، مولوسکوم می تواند بسیار منتشر وگسترده گردد وگاهی در اطراف ضایعات مولوسکوم هاله ای از قرمزی وپوسته ریزی که از نشانه های اگزما هستند ؛ وجود دارد .
  انتقال بیماری به خود فرد ودیگران از طریق تماس مستقیم میسراست . ضایعات مولوسکوم معمولا" گروه گروه بروز کرده وخود بخود نیز پس ازچند ماه بهبودی می یابند واسکار نیز بجا نمی گذارند اما سیر کلی بیماری ممکن است حتی چند سال طول بکشد . چون این بیماری باعث بجا گذاشتن اسکار پس از بهبودی نمی شود روشهای درمانی نیز باید بدون بجا گذاشتن اسکار باعث بهبودی شوند . درمواردی که نیاز به درمان احساس نمی شود می توان ضایعات را به حال خود گذاشت تا خود بخود خوب شوند .
  درموارد نیازمند درمان می توان از کرایوتراپی (انجماددرمانی) با نیتروژن مایع ویا کورتاژ ضایعات توسط وسیله ای بنام کورت استفاده نمود ویا می توان از داروهایی نظیر پودوفیلین ، tca ، 5fu ، محلولهای ید با غلظتهای بالا و ترتینویین بهره برد که هرکدام از اینها نحوه مصرف خاصی داشته که باید حتما" تحت نظرمتخصص پوست استفاده شوند وگاهی حتی استفاده از برخی از این داروها باید درمطب پزشک وتوسط خود او انجام گیرد .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 12. Top | #27

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  زگیل
  بیماری زگیل بعلت یک نوع ویروس بنام ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود . دوره نهفته بیماری متفاوت وگاه خیلی طولانی است بطوری که گاهی از یکماه تا یکسال نیزطول می کشد . نوع شایع زگیل بنام common wart همان نوعی است که بیشتر دردست کودکان ونوجوانان شایع است وبه شکل ضایعات برجسته و باسطح زبر برروی دست وکف دست دیده می شود .
  گاهی این زگیل ها دراطراف ناخن بروز می کند که دراین مواقع معمولا" به درمان مقاوم هستند ودر این زگیلها بعلت ترکهای ایجاد شده برروی پوست احتمال ایجاد درد نیز وجود دارد . زگیلها می توانند حتی چند سال برروی دست بمانند تا آنکه سیستم ایمنی بدن آنها را ازبین ببرد .
  درپسربچه ها زگیلها معمولا" زودتر بهبود می یابند . درمان این نوع زگیلها شامل استفاده از کراتولیتیکهای موضعی ، منجمد کردن با نیتروژن مایع ، لیزر و.... می باشد که هیچکدام از این درمانها اثری برویروس بیماری نداشته وآن را ازبین نمی برد وتنها ضایعات ایجاد شده توسط ویروس را تخریب می کند .
  اما همین درمانهای تخریبی با تحریک سیستم ایمنی باعث می شوند ضایعاتی که تخریب نشده اند نیز توسط سیستم ایمنی شناسایی واز بین برده شوند . انتقال زگیل ازطریق تماس مستقیم می باشد و این انتقال در پوست مرطوب بهتر رخ می دهد . البته هر فردی درتماس با ویروس بیماری دچار آن نمی شود وتنها کسانی که نسبت به ویروس بیماری از ایمنی کمتری برخوردارند دچار بیماری زگیل می شوند . بخاطر همین هم در کودکان بیماری زگیل شایعتر است زیرا آنان سیستم ایمنی اشان تکامل نیافته تراست .

  نوع دیگر زگیل ، زگیل تخت است که درکودکان در پشت دست وناحیه صورت شایعتر می باشد وگاهی به تعداد خیلی زیاد وچسبیده به هم بروز می کنند . گاهی این نوع زگیل درخانمهای جوان نیز درصورت وپشت دست وناحیه ساعد بروز می کند . این نوع زگیل سطح صافتری دارد وضخامت آن خیلی زیاد نیست .
  رنگ آن به رنگ پوست ویا گاهی کمی صورتی رنگ است ومشخصه آن تعداد زیاد این نوع زگیل می باشد . زگیل دیگر نوع پایه دار است که در این نوع، زگیل توسط پایه ای به پوست وصل شده که کمی باریکتر از خود زگیل است . این نوع زگیل بیشتر درصورت بخصوص درآقایان و درناحیه ریش بروز می کند که می تواند با تراشید ن ناحیه ریش تعداد آن بیشتر شود .
  گاهی نیز این نوع زگیل درناحیه سر بروز می کند . نوع دیگر زگیل نوع کف پایی است که این نوع زگیل درکف پا بشکل فرورفته یا همسطح با پوست همراه با زبری مخصوص زگیل بروز می کند . این نوع زگیل معمولا" به درمانها مقاومتر است ومی تواند درهنگام راه رفتن باعث درد شود .افتراق این نوع زگیل از میخچه و پینه نیز درفشاردادن به آن است که با فشارازطرفین زگیل دچار درد می شود ولی در مورد میخچه فشار مستقیم باعث درد می گردد .
  البته نقطه های سیاه و ریز روی زگیلها نیز می تواند آنها را از میخچه وپینه افتراق دهد . زگیل کف پایی می تواند به تعداد خیلی زیاد وچسبیده به هم درنواحی وسیعی از کف پا بخصوص درپنجه پا وبین انگشتان بروز کند .
  که نوع چسبیده به هم آن را موزاییک هم می گویند . درافرادی که به استخرهای عمومی می روند این نوع زگیل شایعتر است که این بعلت رطوبت پوست وسهولت انتقال ویروس دراین شرایط است . البته پوشیدن دمپایی های مشترک نیز دراین میان بی تاثیر نیست .

  نوع دیگر زگیل نوع تناسلی است که شیوع آن درهمه جای دنیا درحال افزایش است . این نوع زگیل درناحیه تناسلی زنان ومردان رخ داده وبا تماس جنسی منتقل می شود . ضایعات بشکل برجستگیهای نرم وبا اندازه های مختلف درنواحی تناسلی می باشد که رنگ آنها نیز از رنگ پوست تا قهوه ای تیره وسیاه متغیراست که رنگ پوست فرد نیز تعیین کننده رنگ ضایعات می باشد .
  این ضایعات می توانند به هم چسبیده وحالت گل کلمی پیدا کنند و بعلت رطوبت ناحیه نیز انتقال به راحتی می تواند صورت بگیرد . به همین علت نیز مردان مبتلا حتما" درهنگام آمیزش باید از کاندوم استفاده کنند تا از ابتلای شریک جنسی آنان جلوگیری بعمل آید . چون با هرمقدارکشیدن سیگار ریسک ابتلا به زگیل تناسلی افزایش می یابد لذا لازم است که افراد سیگاری درمعرض ابتلا به ترک سیگار نیز اقدام کنند .

  درمان زگیل از درمانهای خیلی ساده مانند داروهای کراتولیتیک تا لیزردرمانی را شامل می شود که بسته به نوع زگیل و محل آن وتعداد ضایعات این درمانها انتخاب می شوند .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 13. Top | #28

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016

  درماتیت سبورئیک


  درماتیت سبورئیک یک بیماری التهابی مزمن درسطح پوست می باشد که بیشتردرپوست سر، ابروها ، شیارهای بین دهان وبینی ، سینه ، زیربغل ، ناف ، کشاله ران وناحیه شکاف باسن رخ می دهد . دراین بیماری پوسته ریزی چرب وزردرنگ برروی سطح قرمزپوست ایجاد می شود . خارش دراین بیماری می تواند شدید باشد .
  شوره سردرحقیقت یکنوع خفیف همین بیماری درماتیت سبورئیک است . اگردرماتیت سبورئیک درسرایجاد شود معمولاً ازحاشیه موها فراتررفته ودرمناطق پیشانی وگوشها وپشت گوشها وگردن نیزمنتشرمی شود . درموارد شدید بیماری تمام پوست سربا پوسته قهوه ای چرک دلمه مانند بدبویی پوشیده می شود .درشیرخواران پوسته ریزی زرد یا قهوه ای رخ می دهد که یکنوع ازهمین بیماری بوده وبه آن cradle cap می گویند .

  قرمزی وپوسته ریزی اغلب درابروها نیزدیده می شود . لبه پلکها نیزممکن است گرفتاربوده ودچارقرمزی والتهاب باشند که به این حالت بلفاریت حاشیه ای(marginal blepharitis ) می گویند .

  درماتیت سبورئیک می تواند با یکسری ازبیماریها مانند پارکینسون ، دیابت و ایدز تشدید یافته ویا همراه آنها ایجاد شود . یکسری ازداروها مانند هالوپریدول نیزمی تواند ضایعات پوستی شبیه به این بیماری را ایجاد نماید ویا گاهی واکنش به بعضی ازفلزات مانند آرسنیک وطلا نیز می تواند شبیه به درماتیت سبورئیک شود .  علت این بیماری خیلی مشخص نبوده وکمی پیچیده می باشد اما ممکن است با قارچی ازنوع مخمرها بنام pityrosporum ovale ارتباط داشته باشد . البته این مخمرتنها درافراد مستعد به این بیماری باعث ایجاد ویا تشدید آن می شود .

  درمورد درمان درماتیت سبورئیک باید گفت که این بیماری را به کمک استروییدهای موضعی می توان کنترل نمود اما باید مراقب بود تا درطولانی مدت خود این داروها باعث قرمزی پوست بخصوص درصورت نشوند . ازداروهای دیگرمی توان به ضد قارچها اشاره نمود که ازآن جمله است کتوکونازول ، کلوتریمازول و میکونازول که ازاین داروها نیزمی توان بصورت موضعی در درمان بیماری درماتیت سبورئیک بهره برد .
  ازجمله داروهای دیگر می توان به پیمکرولیموس ویا تاکرولیموس اشاره نمود که بتازگی دردرمان این بیماری استفاده می شود . درموارد مقاوم به درمان نیز می توان ازسولفاستامید سدیم استفاده نمود .
  برای درمان پوست سرمی توان ازشامپوهای سلنیوم سولفاید ، کتوکونازول ، تار، زینک پیریتیون ، فلوئوسینولون ورزورسین استفاده کرد . این شامپوها را می توان هفته ای 2یا 3 باراستفاده نمود . خارش پوست سررا می توان با استروییدهای موضعی ویا ضدقارچها کنترل نمود . برخی بیماران به استروییدهای قوی تری نیازمندند که می توان این داروها را بصورت هفته ای یک یا دوبارنیزتجویزکرد .

  درمورد پلک می توان ازسولفاستامید بصورت قطره ویا پماد چشمی ویا ازتتراسیکلین خوراکی استفاده نمود . ازاستروییدهای موضعی دراین ناحیه باید با احتیاط استفاده نمود زیرا ممکن است درطولانی مدت درچشم باعث گلوکوم (آب سیاه ) ویا کاتاراکت (آب مروارید ) گردد . شستشوی روزانه با شامپوبچه روش خوبی جهت کاهش شدت درماتیت سبورئیک پلک می باشد . درموارد شدید می توان ازآنتی بیوتیکهای خوراکی ویا داروهای ضدقارچ خوراکی نیزاستفاده نمود که مصرف این داروها حتماً باید تحت نظرمتخصص پوست ویا چشم باشد .

  بطورخلاصه درماتیت سبورئیک بیماری مزمنی است که بیشتردرسنین جوانی ومیانسالی بخصوص درآقایان رخ داده وجهت کنترل ودرمان آن ، فرد مبتلا باید تحت نظرمتخصص پوست بوده تا با تجویزداروهایی متناسب با شدت بیماری ، درماتیت سبورئیک تحت کنترل درآمده وفرد مبتلا بتواند مانند یک فرد سالم درجامعه حضورفعال داشته باشد .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 14. Top | #29

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016

  اگزما (حساسیت پوست)
  بیماری اگزما یا درماتیت یکی از بیماریهای شایع پوست می باشد بطوری که درصد بالایی از بیماران کلینیکهای تخصصی پوست را بیماران مبتلا به این بیماری تشکیل می دهند . اگزمای دست خانمهای خانه دار یکی ازانواع اگزمای تحریکی می باشد که بسیار شایع است .
  بطور کلی اگزما را به دودسته می توان تقسیم کرد یکی نوع تحریکی ودیگری نوع آلرژیک . درنوع تحریکی هر ماده محرکی می تواند باعث تشدید بیماری شود اما درنوع آلرژیک ماده خاصی باعث ایجاد وتشدید بیماری می باشد وسیستم ایمنی بدن نیز درایجاد بیماری دخالت دارد.
  مثال نوع الرژیک حساسیت به نیکل است که دردختران نوجوان وجوان شایعتربوده ودر ناحیه مچ دست و نرمه گوش بیشتر رخ می دهد . اگزماها ی تحریکی حتی به مواد غیرمحرک هم می تواند حساس بوده وتماس با یک شوینده معمولی نیز می تواند باعث تشدید بیماری شود . شکل ظاهری ضایعات اگزمایی بسته به حاد ومزمن بودن بیماری متفاوت است .
  درنوع حاد بیماری ضایعات تاولی ریز خارش دار ومترشحه رخ داده ودرنوع مزمن پوست خشک بوده وضخامت آن افزایش یافته وترکهای پوستی ایجاد شده وخارش نیز بشدت وجود دارد . اصل اساسی در بیماری اگزما پرهیز از تماس با مواد محرک در اگزمای تحریکی وپرهیز از تماس با ماده آلرژن در اگزمای تماسی آلرژیک است .
  تستهای خاصی می تواندبه ما کمک کند تا ماده آلرژن رابشناسیم واز آن پرهیز کنیم . در مورد درمان نیز استفاده از مواد خشک کننده پوست درانواع مترشحه و داروهای نرم کننده در نوع خشک بیماری همراه با استرویید های موضعی می تواند کمک کننده باشد . درمورد اگزمای دست خانمهای خانه دار استفاه از دستکش نخی مناسب درکارهای خشک منزل واستفاده از دستکش نایلنی برروی دستکش نخی درکارهای مرطوب مثل ظرفشویی ورختشویی لازم وضروری است .
  مواد شوینده دست نیز باید به گونه ای انتخاب شود که کمترین تحریک را داشته باشند . البته گاهی حتی تماس با آب می تواند بیماری اگزمای تحریکی دست راتشدید کند که دراین گونه موارد باید شستشوی دست به حداقل ممکن برسد وهربار پس از شستشو ازنرم کننده های قوی پوست مثل وازلین واوسرین استفاده شود .
  البته اگزما انواع دیگری نیز دارد مثل اگزمای سکه ای ، اگزمای بعلت تجمع خون درساق پا ، اگزمای کراکل و..... که کمتر ازانواع گفته شده شایع بوده ودرمان آنها نیز ازهمان اصول کلی درمان اگزماها پیروی می کند .
  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 15. Top | #30

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  136877
  عنوان کاربر
  میانگین پست در روز
  0.48
  نوشته ها
  1,016
  ریزش مو نوع آندروژنتیک


  ریزش موی آندروژنتیک در مردان وزنان بطور شایعی وجود دارد . درمردان ازحدود سن 18 سالگی شروع شده وبتدریج موهای ناحیه دوطرف جلوی سر کاهش می یابد وگاهی به سمت طاسی پیش می رود درزنان درسنین بالاتر رخ داده وناحیه فرق سر را گرفتار کرده و موها نازک شده وکاهش می یابد .علت این نوع ریزش مو توارث وهورمونهای مردانه می باشد .
  درحقیقت هورمونهای مردانه گیرنده هایی درروی موها دارند که با اثر برروی آنها باعث کاهش ضخامت مو می شوند وپاسخدهی این گیرنده ها را توارث تعیین می کند . این نوع ریزش مو آنقدر شایع است که دیگر نمی توان مگر درموارد شدید آن را بیماری محسوب نمود . ودرحقیقت یک نوع پروسه طبیعی در موها می باشد .
  البته این نوع ریزش مو را باید از انواع دیگر ریزش مو که علت خاصی دارند مثل ریزش موی بعلت کم کاری تیرویید ، کمخونی ها و مشکلات تغذیه ای افتراق داد چراکه درمان آنها متفاوت می باشد . دردرمان ریزش موی آندروژنتیک می توان ازداروهای موضعی محرک رویش مو مانند ماینوکسیدیل سود برد ویا درموارد شدیدتراز داروهای ضد هورمون مردانه تحت نظر پزشک متخصص استفاده کرد . البته روند پاسخ به درمانها کند بوده ودرمانها تنها شدت ریزش را کاهش داده و می توانند سرعت پیشرفت به سمت طاسی آقایان را کند کنند . درخانمها پاسخ به درمانها کمتربوده ووضعیت هورمونی آنها نیز می تواند در پاسخدهی به درمانها موثر باشد .
  لذا بررسی هورمونی درخانمها بیشترتوصیه شده وگاهی لازم است ازهمکاری متخصص غدد نیز بهره برد . امروزه بسیاری از درمانها جهت ریزش مو توصیه می شود وگاهی این توصیه ها ازطرف افراد غیر متخصص می باشد برای مثال انواع شامپوها جهت ریزش مو توصیه می شود درصورتی که کمترین اثری دراین زمینه نداشته و یا محلولها وآمپولهای موضعی بسیاری تبلیغ می شود که شاید درصد کمی از آنها موثر باشد وباید توجه نمود که حتما" دراستفاده از این نوع درمانها باید با متخصص پوست مورد اعتماد خود مشورت نماییم ودرصورت تایید از آنها استفاده کنیم وبه تبلیغات بسیاری که درمورد این نوع داروها می شود توجه نکنیم .


  پيامبر (ص): صبر اگر به بيقراري رسيد، دعا مستجاب مي شود.

  عزيز ما قرنهاست که چشم انتظار، به ما دارد!

 16. سپاس 64266000196 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
+ پاسخ به موضوع
صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

   

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید