هفت مورد از حیرت انگیزترین وقایع دنیا
دسته بندی: آرشیو عکس, ترین های جالب جهان, تصویری, جالب, خواندنی های جالب, دانستنی ها, دانستنی ها و مطالب جالب, عكـس, عکس های جالب, عکـس های جالب و دیدنی, مطالب جالب و خواندنی
رویدادهای طبیعی همواره در اطراف ما رخ میدهند و تکرار این رویدادها سبب میشود از دیدن آنها چندان حیرت نکنیم و گاه بیتفاوت از کنار آنها بگذریم، چند مورد از این وقایع طبیعی اما نادر را بخوانید.
رنگینکمان آتشین


این پدیده جوی که به «قوس افقی» یا «رنگینکمان آتشین» معروف است زمانی دیده میشود که خورشید در بالای آسمان ( مثلا 58 درجه بالاتر از خط افق ) قرار داشته باشد. در این هنگام نور خورشید از میان ابرهای شفاف و بلند ارتفاع سیروس عبور میکند. وقتی این نور به کریستالهای شش گوش ابر سیروس وارد میشود و از آن عبور میکند درست مثل آن است که از یک منشور عبور کرده است و طیف نوری زیبایی را ایجاد مینماید. این رنگینکمان جلوهای شگفتانگیز دارد و گاهی تا یک ساعت طول میکشد. تصویری که مشاهده میکنید عکسی است که در شمال ایالت «آیداهو» در آمریکا گرفته شده است.


خورشید سیاهدر فصل بهار در کشور دانمارک، حدود نیم ساعت قبل از غروب خورشید، بیش از یک میلیون «سار» اروپایی از گوشه و کنار دور هم جمع میشوند تا یکی از باورنکردنیترین و نابترین مناظر طبیعت را به ما نشان دهند. این پدیده در کشور دانمارک به نام «خورشید سیاه» معروف است و هر کسی میتواند آن را از ماه مارس تا اواسط آوریل برفراز مردابهای غرب دانمارک ببیند. این سارها از جنوب به دانمارک میآیند تا یک روز در مرغزارهای این مردابها غذا پیدا کنند و شب در میان نیزار بخوابند.

رعد و برق اسرارآمیزرعد و برق اسرارآمیز کاتاتومبو که با گویش محلی آن را «رلامپاگو دلکاتاتومبو» مینامند یک پدیده منحصر به فرد در دنیاست. در این منطقه 140 تا 160 شب سال و هر شب به مدت ده ساعت و هر ساعت به تعداد حداقل 280 بار رعد و برق میزند. این رعد و برقها بر فراز مرداب روی میدهند و بزرگترین ژنراتور دنیا با بیشترین فرکانس محسوب میشوند ولی موجب یک میلیون و صد و هفتاد و شش هزار قطعی برق تا شعاع 400 کیلومتری منطقه میشوند. این رعد و برقها از دیرباز یکی از علائم سودمند برای جهتیابی کشتیها بودهاند. برخورد بادهایی که از سوی رشتهکوه «آند» به این منطقه میرسند سبب پیدایش طوفانهای نسبتا همیشگی میشوند و رعد و برقها حاصل تخلیه الکتریکی گازهای یونیزه شده بهویژه «متان» که در نتیجه تجزیه مواد آلی موجود در مرداب بهوجود میآید هستند. این گازها که از هوا سبکتر هستند بالا میروند و با ابرها برخورد میکنند و سبب پیدایش رعد و برق و شدت یافتن طوفان میشوند. برخی محیطشناسان ونزوئلا درصدد هستند این منطقه را تحت حمایت یونسکو قرار دهند زیرا این پدیده ویژه بزرگترین منبع از نوع خود برای بازسازی لایه ازن سیاره زمین است.
بزرگترین موجهای دنیادو بار در سال، بین ماههای فوریه و مارس، آبهای اقیانوس اطلس با آب رود آمازون در برزیل درهم میآمیزد و بزرگترین موجهای روی زمین را به وجود میآورد. این پدیده که «پوروروکا» نام دارد به دلیل مد اقیانوس میباشد. این اتفاق باعث میشود که موجهای بزرگی ایجاد شوند که ارتفاع آنها گاهی به 12 فوت میرسد و عمر بعضی موجها به ندرت نیم ساعت به طول میانجامد. مردم این منطقه میگویند هر وقت موج پوروروکا میآید از نیم ساعت قبل از رسیدن صدای مهیب آن به گوش میرسد. این موج آنقدر قدرتمند است که میتواند هر چیزی را که سر راه آن است ویران کند. موج «پوروروکا» برای موجسواران اهمیت خاصی دارد. از سال 1999 تاکنون هر ساله مسابقه قهرمانی موج سواری در شهر «سائودومینیگو» انجام میشود. رکورد موجسواری بر پوروروکا ازآن یک موجسوار برزیلی به نام «پیکوروتا سالازار» است که در سال 2003 در طول 12/5 کیلومتر مدت 37 دقیقه بر روی آب پوروروکا ماند.
بزهای درختی
فکر میکنم تنها در مراکش میتوان بزها را روی درخت پیدا کرد. این بزها به این دلیل از درخت بالا میروند که میوه درخت خاصی به نام «آرگان» را خیلی دوست دارند. آرگان نوعی درخت شبیه به درخت زیتون است که میوهای شبیه به زیتون نیز دارد. کشاورزان این کشور پشت سر بزها به راه میافتند و از درختی به درخت دیگر میروند. اشتباه نکنید آنها این کار را به این دلیل انجام نمیدهند که از بالا رفتن بزها حیرت زده میشوند، بلکه میوه آرگان دارای هستهای است که بزها نمیتوانند آن را هضم کنند به همین دلیل آن را از دهان بیرون میاندازند و یا از بدن خود دفع میکنند. سپس کشاورزان این هستهها را جمع میکنند و با آسیاب کردن، روغن آن را میگیرند. این روغن در آشپزی و صنایع آرایشی استفاده فراوان دارد.
باران سرخدر فاصله 25 جولای تا 23 سپتامبر سال 2001 چندین باران عجیب در ایالت کرالا واقع در جنوب کشور هند بارید. این بارانها از این جهت عجیب خوانده میشوند که رنگ آنها سرخ بود و وقتی قطرات آن بر روی لباسها میچکید مثل آن بود که خون بر روی آنها باریده است. در این مدت بارانهای سبز، زرد و سیاه هم گزارش شده است. اوایل گفته میشد رنگین شدن قطرات باران به خاطر انفجار یک شهاب سنگ در آن منطقه است ولی بعدها و پس از تحقیقات سازمانهای دولتی هند، اعلام شد که این رنگها به دلیل هاگهای هوایی و جلبکهای دریایی فراوان موجود در آن منطقه میباشد. درسال 2006 توجه جهان ناگهان به این موضوع جلب شد و دو دانشمند به نامهای «گادفری لوییس» و «سانتوش کومار» اعلام کردند باران سرخ منشاء زمینی دارد و به مقادیر بالای کربن و نیتروژن به این رنگ درآمده است.
بارش ماهی!باران ماهی، موضوعی عجیب در بین مردم هندوراس نیست. این اتفاق هر ساله بین ماههای می و جولای در منطقه «دیپارتا منتو دیورو» رخ میدهد. شاهدان میگویند این پدیده با آمدن ابرهایی در آسمان منطقه آغاز میشود و سپس رعد و برق و طوفان شدیدی روی میدهد و باران به شدت میبارد. این طوفان و باران حدود 2 الی 3 ساعت به طول میانجامد و وقتی تمام میشود میتوان ماهیهای زنده زیادی را روی زمین پیدا کرد.
مردم این منطقه این ماهیها را جمع میکنند و با آنها غذا میپزند. از سال 1998 نیز هر ساله در شهر «یورو»، «جشنواره باران ماهی» برگزار میکنند و در آن غذاهایی که با این ماهی پخته شده را میخورند