شهروند دیجیتال
+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709

  تاریخچه تلویزیون  نخستين فرستنده ي تلويزيوني در مهر ماه سال 1337 توسط بخش خصوصي در ايران افتتاح شد. پوشش اين فرستنده در حدود 120 كيلومتر و قدرت آن 200كيلو وات بود. در شهريور 1338 فرستنده ي ديگري توسط همین بخش خصوصی در آبادان افتتاح شد.

  تلويزيون ايران از روز چهارم آبان 1345 كار خود را به طور آزمايشي آغاز و از اول فروردين 1346 كار خود را شروع کرد این شبکه با روزی سه ساعت و با کمک دو فرستنده با قدرت 12 کیلووات و توانست 5/2 میلیون نفر از جمعیت تهران را زیر پوشش خود قرار دهد.

  تلویزیون کار خود را با 188 نفر آغاز کرد. کمبود نیروی انسانی متخصص، این سازمان را بر آن داشت تا برای تربیت کادر ماهر، دوره هایی را برگزار کند. همزمان با این دوره ها فکر برنامه ریزی برای تشکیل یک مدرسه تخصصی قوت گرفت و در سال 1347 ش، مدرسه عالی تلویزیون و سینما با ظرفیت 48 دانشجو (24 نفر برای امور فنی و 24 نفر برای تولید) رسما کار خود را آغاز کرد.


 2. سپاس 41195817673 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 3. Top | #2

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709


  در مرداد سال 1347 تلويزيون آذربايجان (مركز ارومیه) و چهارم آبان همان سال تلويزيون خليج فارس (مركز بندرعباس) آغاز به كار كردند. از اول سال 1348 استفاده از فرستنده ي تلويزيون به وسيله ي نصب دستگاه هاي رله در اصفهان عملي گرديد. در چهارم آبان همين سال تلويزيون فارس (مركز شيراز) كار آزمايشي خود را شروع نمود. (اين فرستنده روز 27 آبان 1349 رسما افتتاح گرديد). روز 18 ارديبهشت سال 1349 تلويزيون گيلان (مركز رشت) و روز چهارم آبان همان سال تلويزيون كرمانشاه برنامه هاي خود را آغاز كردند و در همين روز با استفاده از مركز مخابراتي اسدآباد و نصب دستگاه هاي رله، اهالي همدان نيز توانستند از برنامه هاي تلويزيون تهران استفاده كنند.
  فرستنده هاي خليج فارس (مركز خوزستان) از 12 آبان 1349 و تلويزيون آذربايجان (مركز تبريز) از اول سال 1350 كار خود را آغاز نمودند.

 4. سپاس 41195817673 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 5. Top | #3

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709

  سیمای جمهوری اسلامی ایران

  سر انجام با پیروزی انقلاب اسلامی توليد و پخش برنامه هاي تلويزيوني در سالهاي پس از پيروزي انقلاب رشد چشمگيري پیدا کرد. در سال 1357 دو شبكه تلويزيوني اول و دوم فعاليت داشتند. همانگونه که گفته شد در سالهاي پيش از انقلاب اسلامي، مراكز تلويزيوني شهرستانها به ترتيب در اروميه (1347)، بندرعباس (1347)، اصفهان (1347)، فارس (1348)، گيلان (1349)، مازندران (1349)، كرمانشاه (1349)، و تبريز (1350) آغاز به كار كرده بودند؛ به طوري كه در سال 1357شمسی پانزده مركز تلويزيوني در شهرستانها فعاليت داشتند.
  ولی اكنون، شبكه های سراسري در كنار شبكه های استاني مشغول توليد و پخش برنامه میباشند و در همه مراكز استانها و چند شهرستان، مراكز تلويزيوني فعاليت گسترده ای دارند.
  در اواخر دهه 70 ودر اوایل دهه80 بخشی از خط مشئ های صدا وسیما تغییر کرد که مهم ترین این تغییرات عبارتند از :
  1- افزایش کانال های استانی به طوری که اکثر استان ها دارای شبکه مستقل برای خود هستند .
  2- افزایش کانالهای تلویزیون مانند شبکه قرآن ، شبکه آموزش و...
  3- خرید و دوبله بسیاری از فیلم های به روز دنیا با مضامین متفاوت
  4- افزایش برنامه های تحلیل خبری و به طور کلی دگرگونی در نحوه ارائه اخبار در کلیه کانال های تلویزیون
  5- تخصصی شدن شبکه های رادیویی و تلویزیونی.

 6. سپاس 41195817673 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 7. Top | #4

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709


  اکنون شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر میباشند:

  شبكه اول سيما: با رويكرد عمومي و پاسخگويي به نياز عمومي مردم
  شبكه دوم سيما: با رويكرد علمي، فرهنگي
  شبكه سوم سيما: ويژة قشر جوان جامعه با تأكيد بر ورزش
  شبكه چهارم سيما: ويژة فرهيختگان جامعه
  شبكه تهران: ويژه شهروندان و مسائل ويژه استان تهران
  شبكه جام جم: ويژة ايرانيان و فارسي زبانان خارج از كشور؛ شامل شبکه های: جام جم 1، جام جم 2، جام جم3
  شبكه پيام: تلتکس Teletex
  شبکه قرآن و معارف: ندای توحید
  شبکه خبر: ویژه اخبار روزانه
  شبکه العالم: ویژه برنامه های برون مرزی
  شبکه سحر: ویژه برنامه های برون مرزی
  شبکه آموزش:

 8. سپاس 41195817673 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 9. Top | #5

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709

  اتفاقات مهم در ظهور تلويزيون:


  1) اختراع فتوالکتريسيته. کشف فتوسل که انرژی نورانی را جذب و تبديل به الکتريسيته می­کرد
  ( تبديل انرژی نورانی به انرژی الکتريکی - توسط نام­می خاصيت سلينيوم کشف شد)

  2) کشف تجزيه­ی عکس به ترکيب دوباره­ی آن. درتلويزيون با استفاده از اين روش، ابتدا تصوير به خطوط افقی وعمودی تجزيه­ می­شود تا قابل انتقال شود و سپس گيرنده ­های­ تلويزيون کارمعکوس آن را انجام داده و خطوط را بازخوانی می­کنند.

  3) اکتشاف امواج هرتزی( انتقال علائم هريک از نقاط تصوير با امواج الکترومغناطيسی)
 10. سپاس 41195817673 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 11. Top | #6

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709
  تولید فیلم‌های مستند و داستانی  از آغاز شکل‌گیری تلویزیون به علت امکانات مالی خوب، عده بسیاری از فیلم سازان جذب آن شدند و تلویزیون به صورت یکی از مراکز مهم فیلم سازی در بخش دولتی درآمد. تا قبل از انقلاب نزدیک به هزار فیلم کوتاه و بلند ساخته و تولید شده بود. از مهم‌ترین این برنامه‌ها می‌توان به برنامه ایران زمین، که فریدون رهنما طراح و بنیان‌گذار آن بود، اشاره کرد. رهنما در سال۱۳۴۵، به تلویزیون آمد و مرکزی برای ساخت و تولید فیلم‌های مستند به وجود آورد و علاقه مندانی را که در وزارت فرهنگ و هنر آموزش فیلم‌سازی دیده بودند به تلویزیون آورد و خود یکی از مدرسان آن‌ها شد.

  از جمله این افراد که با رهنما در برنامه ایران زمین همکاری می‌کردند، می‌توان به همایون شهنواز با فیلم «گذراسماعیل‌بزاز» و ناصر تقوایی با فیلم«بادجن» اشاره کرد.
  فیلم‌سازی داستانی در تلویزیون در چارچوب محدودتری براساس شیوه‌های رایج و کلیشه‌ای سینمای موجود صورت می‌گرفت، چه آن که پاره‌ای از این آثار را فیلم سازان حرفه‌ای سینما برای تلویزیون ساختند، که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌شود از«درخت مراد» ساخته زکریا هاشمی، «خورشید در مه» ساخته نظام کیایی و«برباد» ساخته خسرو پرویزی نام برد.

 12. Top | #7

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709

  تولید فیلم‌های سینمایی  تلویزیون با ایجاد سازمانی به نام تل فیلم شروع به ساخت فیلم‌های سینمایی کرد. درسال ۱۳۵۰، فیلم «چشمه» ساخته آربی آوانسیان، به عنوان نخستین فیلم سینمایی تلویزیون تهیه شد که درسال ۱۳۵۱، در سینما کاپری به نمایش عمومی درآمد.آرامش در حضور دیگران، به کارگردانی ناصرتقوایی، هم زمان با چشمه ساخته و بعد از یک سال و اندی توقیف شد و دوباره درسال ۱۳۵۲، با حذف صحنه‌هایی روی پرده رفت‌.«بیتا» ساخته هژیر داریوش، سومین فیلمی بود که با سرمایه مشترک تلویزیون و سازمان فانوس خیال ساخته شد.

  سرمایه گذاری تلویزیون بر روی تولید فیلم به صورت مستقیم و یا شراکت ادامه یافت و تا سال ۱۳۵۷، فیلم‌های زیر برای نمایش آماده شد:
  طبیعت بی جان، در غربت (سهراب شهید ثالث)، زنبورک (فرخ غفاری)، شازده احتجاب (بهمن فرمان آرا‌)، اوکی‌مستر، مغول‌ها، باغ سنگی ( پرویز کیمیاوی)، دایره مینا (داریوش مهرجویی) و ملکه سبا (پرکورال نیک‌).

 13. Top | #8

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  21776
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  4.53
  نوشته ها
  9,709
  اولین‌ها  منوچهر نوذری اولین کسی بود که بر صفحه تلویزیون ظاهر شد. از اولین مجریان تلویزیون به جواد بنایی، هوشنگ محمودی (مجری کودکان‌) و عزت الله متوجه می‌توان اشاره کرد.اولین مدیر عامل تلویزیون رضا قطبی بود که مدیریت تلویزیون را با دو شبکه برعهده داشت‌. شبکه یک سراسری بود و شبکه دو فقط مناطق تهران و اطراف را تحت پوشش قرار می‌داد که هر دو شبکه در ساختمان الوند مستقر بودند و محل پخش برنامه‌ها در ساختمان جام جم، در خیابان پهلوی (ولیعصر فعلی) بود.در روز ۱۸ مرداد ماه سال ۱۳۴۷، اولین مرکز شهرستانی تلویزیون ملی ایران در ارومیه راه اندازی شد.

  تلویزیون ارومیه کار خود را با روزی سه ساعت برنامه آغاز کرد و در پایان سال ۱۳۵۱ روزانه به طور متوسط هفت ساعت برنامه پخش می‌کرد. قدرت فرستنده ارومیه در آغاز کار ۵۰ وات و قدرت تشعشع آن ۱ کیلو وات بود که با نصب ایستگاه رله میاندوآب و نیز ایستگاه تقویتی سرو، قسمت اعظم آذربایجان غربی، بخشی از آذربایجان شرقی و نیز نواحی شرق کشور ترکیه زیر پوشش امواج تلویزیون ارومیه قرار گرفت.
  درسال ۱۳۵۰، ساختمان تولید به عنوان اولین ساختمان رادیو و تلویزیون ملی در اراضی چند هکتاری جام‌جم ساخته‌شد. این ساختمان ۱۰۸۷۰ مترمربع مساحت دارد

+ پاسخ به موضوع

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

   

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید