شهروند دیجیتال
+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  100697
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  0.42
  نوشته ها
  896

  همه چیز در مورد پیشگیری ودرمان آرتروز زانو


  ورزش های آیروبیک و شنا در کاهش آرتروز موثرند


  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: انجام ورزش هایی مانند شنا و آیروبیک در کاهش آرتروز موثرند.

  به گزارش وبدا دکتر سید احمد رئیس السادات نایب رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: در مورد ترتیب استفاده از درمانهای غیر جراحی و جایگاه آنها در درمان آرتروز زانو هنوز اتفاق نظر کلی وجود ندارد، اما در این میان اثرات کاهش وزن در افراد چاق، انجام ورزشهای هوازی (ایروبیک)، ورزش های آبی و تمرینات مقاومتی و تقویتی کاملاً ثابت شده است و به شدت در افراد مبتلا به آرتروز توصیه می شود.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: انواع مختلف ورزش هم از میزان درد می کاهند و هم سبب بهبود حرکت و عملکرد مفاصل آرتروزی می شوند. نکته مهم این است که ورزش درمانی برای هر فرد متناسب با شرایط سنی و جسمی، بیماریهای همراه، شدت آتروز و معاینات فیزیکی وی تجویز می شود.

  دکتر رئیس السادات گفت: درست مثل هر نسخه دارویی که در آن شکل دارو، دوز، زمان استفاده و ملاحظات و احتیاطات حین مصرف دارو مشخص است، تجویز ورزش در بیماران نیز باید توسط پزشک انجام شود و در هرنسخه ورزشی نوع ورزش، شدت، طول مدت هر جلسه و تعداد جلسات در روز و هفته و احتیاطات حین ورزش مشخص باشد.

  این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: از یک سو آرتروز زانو سبب می شود به دلیل کم تحرکی ناشی از درد، قدرت عضلات پیرامون زانو کاهش یابد از طرف دیگر کاهش قدرت عضلات خود سبب ایجاد و افزایش شدت آرتروز می شود همچنین در بسیاری از بیماران عدم تناسب بین قدرت و انعطاف پذیری عضلات سبب تشدید آرتروز می شود بنابراین علاوه بر ورزشهای تقویتی عضلات به ویژه عضله چهار سر و نزدیک کننده های ران، تمرینات کششی برای افزایش انعطاف پذیری عضلات پشت و کنار ران و حتی تمرینات تعادلی می تواند مفید واقع شود.

  دبیر دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو افزود: پیاده روی یکی از مناسب ترین ورزشها در مبتلایان به آرتروز زانو است اما باید از حرکت بر روی سطوح شیبدار به ویژه سر پایینی پرهیز شود.

  رئیس السادات در مقایسه استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت در مبتلایان به آرتروز گفت: دوچرخه ثابت با ارتفاع بلند صندلی به دلیل اینکه بخشی از وزن بیمار توسط صندلی دوچرخه تحمل می شود و از فشار بر زانوها می کاهد به ویژه در افراد چاق مناسب تر است.

  وی در آخر در خصوص ورزش و انجام آن توسط مبتلایان به آرتروز زانو افزود: وسایل ورزشی و تجهیزاتی که قابلیت تنظیم بر اساس شرایط فیزیکی بیماران را ندارند از جمله وسایل نصب شده در پارکها ممکن است به سلامت سالمندان آسیب برسانند.

  لازم به ذکر است دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تاریخ پنجشنبه 25 خرداد ماه در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران(سعادت آباد) برگزار خواهد شد. این سمپوزیوم دارای امتیاز بازآموزی(حد اکثر 5 امتیاز) جهت پزشکان عمومی، متخصصین داخلی، ارتوپدی، طب فیزیکی، جراحی عمومی، بیهوشی و کارشناسان و مقاطع بالاتر فیزیوتراپی، کاردرمانی،ارتوپدی فنی ، پرستاری است اساتید رشته های مختلف ارتوپدی، روماتولوژی، طب فیزیکی و توانبخشی، تغذیه، فیزیوتراپی و طب سوزنی بر اساس آخرین دستاوردهای علمی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان آرتروز در این سمپوزیوم به سخنرانی خواهند پرداخت.

  اپیدمیولوژی و بار بیماری، عوامل خطر و روشهای پیشگیری از آرتروز، اصول بیومکانیک، روشهای تصویر برداری، اندیکاسیون های جراحی، درمانهای دارویی مرسوم و نوین، رویکرد مبتنی بر شواهد، مدالیتی های فیزیکی از جمله لیزر درمانی، ورزش درمانی ، طب سوزنی، کاربرد اورتز و تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(prp) در درمان آرتروز ازجمله مباحثی است که در این سمپوزیوم به آنها پرداخته خواهد شد.
  ویرایش توسط 64295901469 : 12-06-28 در ساعت 10:41

 2. سپاس 86101004495, 31166000525, 61100217530, 31101114000, 64295909592, سرپرست انجمن, 41195831713 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 3. Top | #2

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  100697
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  0.42
  نوشته ها
  896


  شنا بهترین ورزش برای درمان آرتروز


  دبیر اجرایی پنجمین سمینار انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت : شنا در آب های ملایم و گرم بهترین و مناسب ترین ورزش برای پیشگیری و درمان آرتروز است .

  دکتر « صمد صادقی » افزود : در شنا وزن بر روی زانو وارد نمی شود; با احساس بی وزنی بدون اینکه فشاری بر مفاصل وارد شود حرکات نرمشی به راحتی صورت می گیرد.
  وی با بیان اینکه ورزش در پیشگیری و درمان آرتروز نقش موثری دارد گفت : نکته مهم در این خصوص این است که افراد باید ضمن خودداری از ورزش های سنگین با حرکات ورزشی و نرمش های ملایم از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند.
  دبیر انجمن جراحان ارتوپدی شاخه شمال غرب کشور با بیان اینکه آرتروز در زنان معمولا بعد از 40 سالگی و در مردان نیز بعد از 50 سالگی بروز می کند گفت : با توجه به اینکه آرتروز قابل درمان نیست مهمترین اقدام در این خصوص سعی در پیشگیری از بیماری است و تنها زمانی می توان گفت قابل درمان است که بیماری در مراحل اولیه باشد.
  وی گفت : علاوه بر ورزش استفاده از برخی داروها همانند کلسیم و گلوکوزامین هم موثر است که در مورد مصرف کلسیم باید بعد از شش ماه مصرف فرد مورد آزمایش قرار گیرد تا در صورتی که سطح کلسیم بدن به حد طبیعی رسید مصرف آن قطع شود.
  صمدی با اشاره به اینکه برخی از عادت های رفتاری در تشدید آرتروز نقش دارند گفت : نحوه نشستن به صورت چهار زانو و دو زانو نشستن روی زمین و بالا و پایین رفتن از پله از جمله عاداتی است که فشار زیادی بر مفاصل وارد می کند.
  جراح و متخصص ارتوپدی اظهار داشت : برای حل چنین مشکلاتی با رعایت نکاتی بسیار ساده تا حد قابل توجهی می توان مانع از بروز آرتروزها شد; از جمله این عادت ها استفاده از صندلی به جای نشستن بر روی زمین و استفاده از میز به هنگام صرف غذا است .
  وی افزود : خودداری از پهن کردن سفره بر روی زمین و استفاده از میز تا حد زیادی از وارد آمدن فشار به مفاصل جلوگیری می کند.
  صمدی با اشاره به اینکه بسیاری از زنان خانه دار هنگام پاک کردن سبزی و تمیز کردن حبوبات مدت طولانی بر روی زمین می نشینند گفت : علاوه بر اینکه طرز نشستن آنها روی مفاصل زانو و ران فشار می آورد بلکه این نشستن های طولانی که همراه با پایین بودن زاویه گردن است منجر به وارد آمدن فشار بر گردن و آرتروز گردن می شود.
  دبیر پنجمین سمینار انجمن جراحان ارتوپدی ایران اضافه کرد : همین کارها را می توان با نشستن بر روی صندلی و استفاده از میز همراه با زاویه مناسب گردن انجام داد تا فشار زیادی بر مفاصل گردن وارد نشود.
  دبیر انجمن جراحان ارتوپدی شاخه شمال غرب کشور با بیان اینکه دارو در درمان آتروز نقش چندانی ندارد گفت : بهترین راه پیشگیری و درمان آرتروزها حالات و رفتارهای حرکتی بیمار است که باید با رعایت اصول علمی صورت گیرد و به گونه ای نباشد که فشار بر مفاصل وارد کند.
  ویرایش توسط 64295901469 : 12-06-28 در ساعت 10:40

 4. سپاس 61100216774, 42191003814, 26100607015, 64295909592, 41195831713 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 5. Top | #3

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  100697
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  0.42
  نوشته ها
  896

  توصیه ها:

  1- وزن بدن باید كم شود.
  2- استفاده از گرما باعث كاهش درد می‌شود. برای این كار می‌توان از كیسه آب گرم استفاده كرد. اگر استفاده از گرما ممنوعیت خاصی نداشته باشد، می توان از روش های زیر استفاده کرد:
  الف) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم 40- 38 درجه سانتیگراد و ماساژ آرام آن .
  ب) استفاده از دوش آب گرم.
  ج) قرار دادن كیسه آب گرم درون یک حوله واستفاده از آن بر روی اندام مبتلا به درد.
  باید توجه كرد كه در برخی از بیماری ها استفاده از كیسه ی آب گرم بسیار مضر است و قبل از استفاده از آن حتما باید با پزشك مشورت كرد. همچنین کیسه آب گرم نباید بر روی اندام مبتلا قرار داده شود. از گذاشتن آن در زیر اندام یا خوابیدن بر روی آن نیز باید خودداری شود.
  3- از كفش مناسب استفاده شود.
  4- از دو زانو و چهار زانو زدن و ایستادن طولانی مدت خودداری گردد.
  5- از بالا و پائین رفتن از پله‌ها تا حد ممكن اجتناب شود.
  6- به جای نشستن روی زمین، از صندلی استفاده شود.
  7- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقویت عضلات می‌تواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائیدگی مفصلی مؤثر باشند. بی‌حركتی می‌تواند باعث بدتر شدن سائیدگی مفصلی گردد. لذا نباید نگران سائیدگی مفصل در اثر انجام فعالیت های توصیه شده توسط پزشک بود. انجام اشتباه حركات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد می‌گردد. اگر انجام ورزش باعث تشدید درد شد، به این معنی است كه باید مقدار فعالیت كمتر گردد و بطور تدریجی میزان فعالیت افزایش داده شود.

  €برخی ورزش های مفید در سائیدگی مفصل :

  الف)قدم زدن روزانه به مدت 30 دقیقه كه می‌توان آن را به 3 برنامه ی10 دقیقه ای تبدیل كرد) یا قدم زدن به مدت 45 دقیقه، سه بار در هفته.
  ب)شنا
  ج)تقویت عضلات اندام پائینی بخصوص عضله چهار سر ران.
  به عنوان مثال می توان دو دست را به یک صندلی تکیه داد و دو زانو را تا زاویه 30 درجه به آرامی خم کرد.سپس مجدداً به حالت اول برگشت و زانوها را صاف کرد. هرچه این حرکت آرام تر انجام شود بهتر است.
  ه)كشش عضلات منتهی مفصل
  در صورتی كه درد زیاد است، استفاده از عصا یا واكر توصیه می‌شود. طول عصا باید مناسب باشد.

  €استفاده از تحریك الكتریكی در كاهش درد و تقویت عضلات :

  معمولاً در كلینیك های فیزیوتراپی برای كاهش درد از دستگاه خاصی جهت تحریك الكتریكی استفاده می‌شود. در حال حاضر وسایل تحریك الكتریكی جهت استفاده در منزل ساخته شده كه به راحتی قابل استفاده بوده و باعث كمتر شدن درد مفصل و كاهش نیاز به دارو می‌شود.
  استفاده از باند كشی یا زانوبند می‌تواند تا حدودی در كاهش درد مؤثر باشد.
  ویرایش توسط 64295901469 : 12-06-28 در ساعت 10:39

 6. سپاس 34191206593, 31166000525, 61100216774, 42191003814, 26100607015, 31101114000, 22990100775, 64295909592, 41195831713 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 7. Top | #4

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  100697
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  0.42
  نوشته ها
  896


  مراقبت از زانوها:

  زانو، اندام های حساس و مهم بدن است که در پیاده روی و انواع ورزشها نقش حساسی داشته و سلامت و قوت آن، ما را در انجام کارهای روزمره و انجام انواع ورزش توانمند می سازد. مفصل زانو مهمترین مفصلی است که وزن بدن را حمل می کند. از این رو تمام فعالیتهای انسان مانند کار سنگین، کم تحرکی و افزایش وزن می تواند آسیب زیادی به این قسمت بدن وارد آورد. فشار وارده به زانوها در موقع بالا رفتن از پله ها ۳ برابر وزن بدن و در موقع پایین آمدن از پله ها ۸-۷ برابر وزن بدن می باشد از این رو کاهش وزن برای حفظ سلامتی مفاصل به ویژه مفصل زانو اهمیت زیادی دارد. بنابر این گزارش بی تحرکی نیز خطر جدی برای مفصل زانو می باشد. برخی معتقدند که با بی تحرکی و ثابت نگهداشتن زانو و همچنین حذف فشار از روی آن می توان به حفظ سلامت زانو کمک کرد در حالی که بی تحرکی خطر جدی برای بروز بیماریهای مفصل و آرتروز است. زیرا تغذیه مفصل از طریق تحرک تامین می شود. لازم به ذکر است که نحوه نشستن بصورت چهارزانو عامل تشدید کننده مهمی در تخریب غضروف مفصلی بشمار می آید در حالیکه کاهش وزن همراه با تغذیه و انجام ورزشهای مناسب می تواند به پیشگیری و درمان آسیبهای مفصلی کمک کند.

  نکاتی چند برای مراقبت از زانوها :

  - زانوها نیاز به حرکت دارند. تحرک ، به تغذیه مفصل، حفظ قدرت عضلانی و دامنه حرکتی زانو کمک می کند.
  - اگر به کارهایی اشتغال دارید که ناگزیرید برای مدتی طولانی روی صندلی بنشینید، ساعتی یک بار از جای خود برخیزید و پنج دقیقه راه بروید. همچنین هنگام نشستن می توانید پاشنه های پا را از روی زمین بلند کنید یا زانوها را صاف نگه دارید.
  - افرادی که ناچارند مدتی طولانی بایستند، ساعتی چند بار زانوهای خود را خم کنند. همچنین توصیه می شود که در طول روز، چند بار روی پاشنه پا بایستند و چند قدم راه بروند. این افراد به منظور پیشگیری از زانو درد، باید از روشهای تقویت کننده زانو استفاده کنند.
  - بیمارانی که برای مدتی طولانی بستری بوده اند و قادر به راه رفتن نیستند، باید در طول روز حداقل سه بار انقباضات یا ورزش های ایستایی زانو را انجام دهند.
  - هنگام خوابیدن به صورت طاق باز، بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید. چنانچه به پهلو می خوابید، بین زانوها بالشی قرار دهید، اما اگر عادت دارید که بر شکم بخوابید، ( که عادت نادرستی است و از منظر اسلام نیز مکروه می باشد ) بالش را زیر ساق ها بگذارید.با انجام منظم ورزش های تقویتی و کششی، قدرت عضلانی و انعطاف پذیری بافت های اطراف مفصل را بهبود ببخشیده و از بروز ضایعات زانو پیشگیری نمایید. همچنین سعی کنید حرکات زانو را در دامنه کامل انجام دهید. این کار به حفظ دامنه کامل حرکتی مفصل کمک می کند.ورزش های زانو را ابتدا با تعداد کم ( پنج بار ) و دو بار در طول روز شروع کنید و با بهبود وضعیت جسمانی، تعداد و دفعات تکرار آن را افزایش
  دهید.
  - توصیه می شود که در مراحل ابتدایی، در هر جلسه یک حرکت ورزشی انجام دهید و اگر حرکتی موجب ناراحتی شما شد، از انجام آن خودداری کنید.
  - از انجام ورزش هایی که موجب درد، ناراحتی و تورم زانو می شود، خودداری کنید، اما باید درد مفصلی و درد عضلانی که در مراحل اولیه تمرینات ورزشی بروز می کند، تمایز قائل شوید. دردهای عضلانی معمولا” بطور تاخیری، یعنی چند ساعت پس از انجام تمرینات بروز می کنند. این دردها، به مرور زمان با تداوم برنامه ورزشی از بین می رود.
  - اگر افزایش وزن دارید، با برنامه های مناسب ورزشی و غذایی، وزن خود را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید که کاهش وزن موجب کاهش فشار وارده بر مفصل می شود.

  - از انجام اعمالی نظیر بلند کردن اجسام بسیار سنگین و حمل بار به مدت طولانی اجتناب کنید، زیرا این کار فشار زیادی بر زانوها وارد می سازد.
  اگر ناگزیر به حمل اجسام سنگین هستید، عضلات زانو را با ورزش تقویت کنید و بین فعالیتهای خود، زمانی را به استراحت اختصاص دهید
  ویرایش توسط 64295901469 : 12-06-28 در ساعت 10:54

 8. سپاس 31166000525, 42191003814, 22990100775, 41195831713 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 9. Top | #5

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  100697
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  0.42
  نوشته ها
  896


  روش های درمانی

  روش‌هایی برای كاهش درد

  در موارد بسیار شدید آرتروز جراحی تعویض مفصل توصیه می‌شود اما قبل از جراحی معمولا روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود كه تا حد امكان كار به جراحی ختم نشود كه یكی از آنها استراحت دادن به مفصل دردناك است.بیمار باید در هر ساعت دست كم ده دقیقه به مفصل خود استراحت بدهد و سعی كند تاحد امكان فعالیت‌های بدنی خود را طوری تنظیم كند كه مفصل مبتلا كمتر فعال باشد.روش دیگر ورزش كردن است كه باید حتما با نظارت و اجازه پزشك انجام شود تا مشكل مفصل را تشدید نكند یا باعث بروز درد جدیدی نشود.ورزش‌های سبك و مفرح مثل پیاده‌روی و شنا بیشتر توصیه می‌شوند.با ورزش كردن،عضلات اطراف مفاصل تقویت شده و ثبات مفصل افزایش پیدا می‌كند.البته ورزش كردن نباید باعث بروز درد در مفصل شود و اگر چنین اتفاقی رخ داد فورا ورزش را متوقف كنید.در افرادی كه اضافه وزن دارند كم كردن وزن باید حتما مدنظر قرار گیرد.البته رژیم گرفتن و ورزش كردن برای كاهش وزن باید تحت نظر پزشك انجام شود.برای كاهش درد ناشی از آرتروز هم می‌توان از كیسه یخ استفاده كرد.در اغلب موارد پزشك برای بیمار داروهای ضد‌درد و ضد‌التهاب تجویز می‌كند كه در كاهش درد مفصل مؤثر است.

  روش ‌های جراحی برای درمان آرتروز به چه شکلی هستند؟

  این روش‌ها از پاكسازی فضای مفصلی تا تعویض كامل مفصل متفاوت هستند و جراح بر حسب شدت بیماری از یكی از این روش‌ها استفاده می‌كند.بیماران توجه داشته باشند كه جراحی زمانی توصیه می‌شود كه درمان‌های دیگری كه به تعدادی از آنها اشاره شد مؤثر واقع نشده باشند و بیمار قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره خود نباشد.


  برای بیماران مبتلا به آرتروز چه توصیه‌هایی دارید؟

  مهم‌ترین نكته برای بیماران مبتلا به آرتروز به ‌كارگیری روش‌هایی است كه باعث كاهش درد و ناراحتی‌شان شود.مثل تمام بیماری ‌های دیگر داشتن یك رژیم غذایی مناسب و سالم مفید خواهد بود.بیمار باید به حد كافی مواد مورد نیاز بدن خود را از طریق غذا تامین كند چون اگر تغذیه نامناسب باشد بدن هم ضعیف می‌شود و به تبع آن مقابله با بیماری دشوارتر می‌شود.
  اگر پزشك برای شما داروی ضد درد تجویز كرده حتما سر وقت آن‌ را بخورید چون اگر درد شروع شود و بعد شما تازه مسكن مصرف كنید درد دیرتر و سخت‌تر كنترل می‌شود اما مصرف مرتب و طبق دستور پزشك باعث می‌شود شدت حملات درد كاهش یابد.سعی كنید از مفصل بیمار خود كمتر كار بكشید.مثلا اگر مفاصل انگشتان یك خانم مشكل دارد بهتر است از كیفی استفاده كند كه روی شانه می‌افتد نه كیفی كه باید با انگشتان دائما در دست گرفته شود.اگر دست شما مشكل دارد سعی كنید برای برداشتن اجسام از دست سالم خود بیشتر استفاده كنید تا فشار كمتری روی مفصل دردناك وارد شود.بیمارانی كه در مفصل زانو یا ران دچار مشكل هستند بهتر است در صورت صلاح دید پزشك از عصا موقع راه ‌رفتن استفاده كنند.
  سعی كنید بدنتان در هنگام راه رفتن یا نشستن،در وضعیت صحیحی قرار داشته باشد.آب درمانی،هم به‌عنوان ورزش و هم به‌عنوان عاملی جهت تصحیح وضعیت ایستادن و راه رفتن می‌تواند به شما كمك كند.پزشكتان شما را درباره وضعیت صحیح و غلط قرارگیری بدن راهنمایی خواهد كرد.
  توصیه هایی برای درمان آرتروز :

  وزن بدن باید کم شود.استفاده از گرما باعث کاهش درد می شود. برای این کار می توان از کیسه آب گرم استفاده کرد. اگر استفاده از گرما ممنوعیت خاصی نداشته باشد، می توان از روشهای زیر استفاده کرد:
  الف ) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم ۴۰-۳۸ درجه سانتیگراد و ماساژ آرام آن .
  ب ) استفاده از دوش آب گرم .
  ج ) قرار دادن کیسه آب گرم درون یک حوله و استفاده از آن بر روی اندام مبتلا به درد.
  باید توجه کرد که در برخی از بیماری ها استفاده از کیسه ی آب گرم بسیار مضر است و قبل از استفاده از آن حتما” باید با پزشک مشورت کرد. همچنین کیسه آب گرم نباید بر روی اندام مبتلا قرار داده شود. از گذاشتن آن در زیر اندام یا خوابیدن بر روی آن نیز باید خودداری شود.
  ۳- از کفش مناسب استفاده شود.
  ۴- از دو زانو و چهار زانو زدن و ایستادن طولانی مدت خودداری گردد.
  ۵- از بالا و پایین رفتن از پله ها تا حد ممکن اجتناب شود.
  ۶- به جای نشستن روی زمین، از صندلی استفاده شود.
  ۷- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقویت عضلات می تواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائیدگی مفصلی موثر باشند.بی حرکتی می تواند باعث بدتر شدن سائیدگی مفصلی گردد. لذا نباید نگران سائیدگی مفصل در اثر انجام فعالیت های توصیه شده توسط پزشک بود. انجام اشتباه حرکات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد می گردد.
  ویرایش توسط 64295901469 : 12-06-28 در ساعت 10:35

 10. سپاس 34191206593, 31166000525, 61100216774, 42191003814, 41195831713 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 11. Top | #6

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  100697
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  0.42
  نوشته ها
  896


  دلايل شيوع آرتروز

  يکي از اصلي ترين دلايل شيوع آرتروز زانو در جامعه ما نشستن روي زمين است. دکتر فرزاد اميدي کاشاني متخصص ارتوپدي و فوق تخصص جراحي ستون فقرات با بيان اين مطلب به خراسان مي گويد: متاسفانه عادت هاي بد ايراني ها در دو زانو يا چهار زانو نشستن يکي از دلايل اصلي بروز آرتروز است اما مردم به جاي اصلاح سبک زندگي و تغيير رفتار گمان مي کنند که با دارو مي توانند عارضه خود را درمان کنند. واقعيت اين است که آرتروز، فرآيند پيرشدگي مفاصل است و همه زانوها دير يا زود دچار آرتروز مي شود.ممکن است اين عارضه در يک نفر زودتر و در فرد ديگر ديرتر اتفاق بيفتد.

  اما زانويي که به آرتروز مبتلا شده است، هرگز مثل زانوي سالم نمي شود، درست مثل تاير خودرويي که بر اثر ساييدگي کهنه مي شود و مثل تاير نو نمي شود.

  نکته اين جاست که برخي عوامل، آرتروز زانو را به جلو مي اندازد. در کشور ما نشستن هاي طولاني مدت روي زانو و استفاده از توالت غيرفرنگي مهم ترين دلايل شيوع آرتروز است. دکتر اميدي کاشاني با اشاره به اين که در مفصل زانو، استخوان ران و ساق و کشکک زانو وجود دارد، تصريح مي کند: آرتروز شايع در مردم آرتروزي است که در مفصل کشکک و استخوان ران بروز پيدا مي کند.

  علايم خطر ديگري که در بروز آرتروز زانو نقش دارد، سابقه عفونت زانو، سابقه شکستگي داخل مفصل زانو و تزريق داخل مفصلي است و فردي که اين علايم خطر را دارد بيشتر از ديگران در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارد.همچنين افرادي که انحراف خاصي در زانوهاي خود دارند، ممکن است بيشتر در معرض اين عارضه باشند.


  پوکي استخوان و آرتروز

  پوکي استخوان با ايجاد انحراف در ساق پا ممکن است روي مفاصل تاثير بدي بگذارد و موجب ايجاد يا تشديد آرتروز شود. دکتر حسين فراهيني عضو هيئت علمي دانشگاه تهران به ايسنا مي گويد: در بروز پوکي استخوان عوامل مختلفي مثل تغذيه نامناسب، عوامل ژنتيکي، سابقه فاميلي و اختلالات هورموني دخالت دارد و اين بيماري مي تواند باعث آرتروز شود.

  البته گاهي انحراف ساق پا در پي اصابت ضربه به زانو يا شکستگي در تصادفات رخ مي دهد و باعث ايجاد يا تشديد آرتروز مي شود.از سوي ديگر وزن نامناسب، رانندگي طولاني مدت، بالا و پايين رفتن مداوم از پله، به کارگيري نامناسب از زانوها ازجمله عوامل موثر در بروز درد زانو و در نهايت ابتلا به آرتروز زانوست و در عين حال برخي مشاغل به آرتروز زانو منجر مي شود.

  دکتر محمد رازي رئيس انجمن جراحي زانو، آرتروسکوپي و آسيب هاي ورزشي با بيان اين مطلب مي گويد: در مشاغلي نظير تعمير خودرو، فرد ناچار است چندين بار در طول روز وارد چاله مکانيکي شود و در حالت نشسته يا ايستاده خودرو را تعمير کند.

  افرادي که به معماري يا بنايي هم اشتغال دارند و افرادي که بيشتر ساعات کاري روي زانو مي نشينند مبتلا به درد زانو و در نهايت آرتروز زانو مي شوند.به نوشته ايسنا دکتر رازي با بيان اين مطلب که اضافه وزن و چاقي يکي از عوامل شناخته شده در بروز آرتروز است، تاکيد مي کند: در زمان راه رفتن يا دويدن ۲ تا ۵ برابر وزن شخص به مفصل زانو فشار وارد مي آيد. اين فشار در افرادي که اضافه وزن دارند سير تصاعدي دارد به همين دليل آسيب بيشتري به زانو وارد مي شود. وي تاکيد مي کند: ساييدگي و درد مفاصل زانو پيش درآمد ابتلا به آرتروز در سنين ميانسالي است.
  ویرایش توسط 64295901469 : 12-06-28 در ساعت 10:31

 12. سپاس 35100413241, 34191206593, 31166000525, 61100216774, 42191003814, 22990100775, 41195831713 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
 13. Top | #7

  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  شماره عضویت
  100697
  عنوان کاربر
  گروه هموندان انجمن
  میانگین پست در روز
  0.42
  نوشته ها
  896  آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟
  بیماری آرتروز یكی از شایع‌ترین مشكلات مفاصل در بین خانم‌های و آقایان ایرانی است كه البته در اکثر مواقع در سنین بالا بروز می‌كند...

  حتما در اطراف خود زنان و مردان زیادی را دیده‌اید كه از درد زانو شكایت دارند و هنگام بالا رفتن از پله‌ها مدام ناله می‌كنند.این بیماران عمدتا آرتروز دارند.
  دكتر شهرام صادقی،متخصص طب فیزیكی در رابطه با این عارضه توضیح می دهند:

  آرتروز چیست و چه بخش‌هایی از بدن را درگیر می‌كند؟
  آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است.در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و كم‌كم از بین می‌رود.آرتروز ممكن است هر مفصلی را درگیر كند اما مفاصل بزرگ كه وزن بدن را تحمل می‌كنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند.


  اصلی‌ترین علایم این بیماری چیست؟

  آرتروز علایم زیادی دارد ولی 3 علامت آن شایع‌تر و مشخص‌تر هستند؛اولی خشكی پس از استراحت است،به این معنی كه گاهی اوقات وقتی مفصل به‌مدت طولانی بی‌حركت مانده باشد و بخواهد فعالیت كند درد خواهد داشت.شاید دیده باشید كه بیماران مبتلا به آرتروز زانو صبح‌ها كه از خواب بیدار می‌شوند به سختی راه می‌روند اما بعد از مدتی كم‌كم راه رفتنشان به حالت عادی بازمی‌گردد.خشكی مفاصل بعد از یك دوره طولانی عدم ‌فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می‌كشد.دومین علامت كاهش انعطاف پذیری است؛به‌همین دلیل بیماران مبتلا به آرتروز نمی‌توانند به‌ راحتی مفاصل خود را خم و راست كنند و برای علامت بعدی هم می‌توان به درد در مفصل اشاره كرد.توصیه می‌شود كسانی كه بیشتر از دو هفته چنین علایمی را در مفاصل خود دارند حتما به پزشك مراجعه كنند.


  چه اتفاقی می‌افتد كه كسی به آرتروز مبتلا می‌شود؟
  علت ایجاد این بیماری هنوز به ‌طور واضح شناخته نشده است ولی چند عامل وجود دارد كه می‌تواند زمینه ‌ساز ابتلا به آرتروز باشد،یكی سن بالا است كه این بیماری معمولا در افراد بالای 40 سال دیده می‌شود.مورد دوم جنس،چون آرتروز در خانم‌ها بیشتر از آقایان بروز می‌كند ولی دلیل آن هنوز به‌ درستی مشخص نشده است،مورد بعدی ناهنجاری ‌های مادر زادی استخوانی و یا صدمه به مفصل است.آرتروز در ورزشكاران حرفه‌ای كه مدام در معرض ضربه خوردن هستند بسیار شایع است مثلا در فوتبالیست‌ها.صدمات غیر ورزشی مثل تصادفات رانندگی هم زمینه را برای آرتروز مهیا می‌كند.


  آیا چاقی هم در ابتلا به آرتروز تأثیر دارد؟
  چاقی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.به ‌طور كلی هر چقدر وزن بالاتر باشد مفاصل بزرگ(مثل زانوها)باید بار و فشار بیشتری را تحمل كنند و در نتیجه خطر ابتلا به آرتروز در آنها بیشتر می‌شود. چاقی حتی احتمال بروز آرتروز در دست‌ها را هم افزایش می‌دهد.

  این بیماری چه عوارضی دارد؟
  متأسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می‌شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با كمك برخی روش‌های درمانی می‌توان درد ناشی از این بیماری را كاهش داده و كیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید.حدود یك سوم بیماران مبتلا به آرتروز ممكن است دچار ناتوانی‌های شدیدی شوند. گاهی درد و ناراحتی مفصل آنقدر شدید می‌شود كه بیمار نمی‌تواند از آن مفصل استفاده كند.
  همه رویاهای ما می تواند محقق شود
  ویرایش توسط 64295901469 : 12-06-28 در ساعت 10:48

 14. سپاس 35100413241, 34191206593, 61100216774, 42191003814, 26100607015, 31101114000, 22990100775, 41195831713 از شما به خاطر این مطلب سپاس گزاری کرده اند
+ پاسخ به موضوع

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

   

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید